Dnes je  12.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia zdravia px px px

  AROMATERAPIA                           článok uverejnený v časopise Sféra. Časť 4.

px

Vianoce s aromaterapiou

Obrázok

Vône doprevádzali náboženské rituály a slávnosti všetkých národov a boli spojené i s každodenným tokom života. Prichádzajúce Vianoce sú obdobím voľných chvíľ , ktoré môžeme využiť na regeneráciu a „pozdvihnutie ducha“ aj za pomoci aromaterapie. Veď už starí Egypťania pri zápachu z úst prežúvali myrhové guličky a pravidelne sa umývali a potierali vonnými masťami. Vzdelaný a kultúrny národ s medicínskymi znalosťami účinkov liečivých bylín, premietol všetky svoje skúsenosti aj do aromaterapie. India je ďalšou krajinou, v ktorej sa byliny a aromaterapeutické výrobky tešia veľkej obľube. Aj Aztékovia používali rastlinné substancie a Európania iba nadviazali na poznatky starých kultúr. Súčasná aromaterapeutická kozmetika zohľadňuje zdravotný a psychický stav konkrétneho jedinca. Je obľúbená aj preto, lebo sa v nej používajú rôzne originálne variácie zmesy silíc, „ušité na mieru“ pre zákazníka podľa jeho potrieb a nálady.

Esenciálny olej ako vzácny šperk
Aromaterapeutické vône majú na nás vplyv už pri prvom kontakte. Vdychujeme ich cez nos a  pachom kontrolujeme silu cez nervové vlákna. Je pozoruhodné, že človek dokáže rozlíšiť až desaťtisíc rôznych pachov. Čuch sa tiež nazýva tzv. „starým mozgom “, ktorý je dôležitý  pre uchovanie spomienok. Pachy a vône totiž dokážu navodiť emóciu a stav, ktoré sme prežívali v minulosti, alebo upozorňujú na látky, ktoré by pri vdýchnutí mohli byť škodlivé. To je varovná funkcia, ktorá sa využíva pri výbere silíc. Niektoré nám voňajú, iné sú pre náš nos nepríjemné. Individuálny prístup k výberu esenciálnych olejov je potrebné rešpektovať. Osobné vnímanie silíc nemožno za žiadnych okolností podceňovať, pretože konečný preparát vždy pôsobí ako vzácny šperk, kde do rastlinného oleja je zasadený drahý kameň, a to silica.

Posilňovanie ducha s aromaterapiou
Aromaterapeutické účinky olejov sú zreteľné jednak vo vzťahu k telu, ale aj k duši. Jemnými energetickými vlastnosťami napomáhajú človeku harmonizovať rôzne negatívne emócie a stavy. Aromaterapia ponúka širokú škálu využitia, a to s ďalekosiahlymi účinkami. Snáď najdôležitejším z nich je účinok na psychiku prirodzeným a šetrným spôsobom. Tak napríklad, cédrový olej napomáha udržiavať životnú silu, duševnú pružnosť a pevnosť zároveň. Yzopový a borovicový olej zasa revitalizujú telesného ducha a posilňujú obrannú funkciu, potrebnú na zúčastnenie sa kolobehu života. Eukalyptový olej má tzv. „otvárajúcu“ funkciu a je vhodný pre ľudí, ktorí sa cítia akoby „chytení do pasce. “ Stagnáciu ducha rozptyľuje olej z cyprusu a pomáha odpútať sa od minulých záležitostí. Rascový olej je dobrý na udržiavanie „životného smeru“ a šalviový olej posilňuje rozhodnosť, bystrosť a inštinktívnu istotu. Jeho účinky ocenia predovšetkým tí, ktorí sú vyčerpaní a nedokážu urobiť rozhodný krok vpred. Rozmarínový olej pôsobí na éterického ducha a chráni pred výkyvmi a nežiaducimi vplyvmi.

„Éterické“ partnerské vzťahy
Aromaterapeutické masáže, vonné kúpele a sauna s pridaním éterických olejov, sú príjemným spoločníkom pre partnerov. Na zvýšenie radosti a lásky v partnerstve je najvhodnejší jazmínový olej, pretože bylina sa považuje za silné afrodiziakum a symbol plodnosti. Je určený aj pre emocionálne uzavretých partnerov a takých, ktorí nevedia vyjadriť svoje pocity. Pačuliový olej pochádza z juhovýchodnej Ázie a „rozpúšťa“ neúnosný duševný tlak pri intímnych chvíľach. Kardamónový olej povzbudzuje túžbu po blízkosti partnera a uvítajú ho tí, ktorí sa obávajú straty svojej identity. Zázvorový éterický olej je výborným tonikom na povzbudenie chladných a sexuálne apatických partnerov. Medovkový masážny olej rozptyľuje stiesnené pocity, podozieravosť a nedôveru vo vzťahu k opačnému pohlaviu. Ruža je bylinou lásky, ylang-ylang afrodiziakum. Ak ylang - ylangový olej uvoľňuje sexuálne napätie, ružový olej rozvíja milostnú dôveru. Napomáha pri psychosomatických problémoch, odbúrava emocionálny chlad, stres a hojí rany na duši po veľkých sklamaniach v láske. Ružový olej spolu s levanduľou môžu byť výbornými pomocníkmi napríklad aj pri pôrode. Úplne bez problémov ho znášajú aj malé deti vo forme masáže a pri ošetrovaní pokožky.  Majoránkový olej dodáva istotu a mierni emocionálne jazvy. Doporučujeme ho aj pri melanchólii a smútku, ako takom. Sexuálna príťažlivosť a euforické vlastnosti prináležia ylang-ylangovému oleju, ktorý pôsobí aj ako antidepresívum a prostriedok pri nespavosti. Pri dlhodobej inhalácii však môže spôsobovať bolesti hlavy.

Voňavé vianočné variácie
V našich príbytok už tradične počas Vianoc rozvoniavajú koláče, ovocie, jedlá a ihličnaté stromčeky. Typickou určite zostáva vôňa vanilky, anýzu, medu, škorice a klinčeka, ktoré sa používajú pri príprave zákuskov. V aromalampe použime fenikel, škoricu a pomaranč, získame tak voňavú vianočnú zmes. Po ťažko stráviteľnom jedle oceníme mätu piepornú, regeneruje žalúdok a studený obklad z mäty zmierňuje bolesti hlavy. Aromatizujeme ňou zmrzliny, pudingy, cukríky. Estragon sa pridáva do polievok, rybích pokrmov a vaječných jedál, klinček do vareného vína, pomarančová silica do sladkých pokrmov, pečených jedál a vareného vína. Rozmarínom koreníme šaláty, ryby, omáčky a používame ho k príprave aromatického octu a oleja.  Zázvor zohrieva organizmus, stimuluje krvný obeh a pomáha pri tráviacich problémoch.

Ak sme vás článkami o aromaterapii motivovali k nákupu vhodného vianočného darčeka, sme radi. Veríme, že tohtoročné vianočné chvíle budú pre vás výnimočné práve svojou vôňou. Veľa lásky a každodennej pohody s aromaterapiou želá