Dnes je  13.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia zdravia px px px

  AROMATERAPIA                           článok uverejnený v časopise Sféra. Časť 3.

px

Aromaterapia

Aromaterapia predstavuje jednu z príjemných možností, ako pôsobiť súčasne na telo aj dušu človeka. Ak estetický princíp znamená predovšetkým miešanie a výrobu voňavých krémov a olejov, klinická aromaterapia má terapeutické vlastnosti. Zohľadňuje individuálne potreby a zdravotné problémy jedinca. A nakoniec, z psychologického hľadiska sa sústreďuje na dosiahnutie emocionálnej rovnováhy ľudskej osobnosti.  S aromaterapiou môžeme uspieť pri  nervozite, prílišných obavách, zlej pamäti, strachu, nízkom sebavedomí, sklamaní, ale aj rôznych disharmonických fyzických a organických prejavoch.

Stres má prívlastok každodenný
V súčasnosti považujeme depresie a nervozitu za normálnu súčasť života. Tieto faktory môžu byť „plodné“ a prospešné dovtedy, pokiaľ to neohrozuje naše zdravie. Potom sa prejavujeme vo vzťahu k okoliu extrémnou nervozitou a nepokojom. K takýmto a podobným stavom, depresiám a stresu pristupujeme individuálne a so zreteľom na konkrétne príčiny ich vzniku. Podľa čínskej medicíny sa depresie spájajú najčastejšie s činnosťou srdca a pečene. Napätie môže byť však spôsobené aj so stagnáciou vitálnej energie zeme, teda v oblasti žalúdka a sleziny, vody, to znamená obličiek a kovu, čiže pľúc a hrubého čreva. Na nervozitu používame esenciálne oleje typu čínskeho pomaranča, rumančeka alebo bergamotu, ktoré uvoľňujú napätie . Levanduľa a medovka sú určené pre tých, ktorí sa ľahko rozčúlia a energeticky si tak oslabujú srdce. Stávajú sa hyperaktívnymi a majú sklon k nespavosti. Pri emocionálnej neistote, ktorá sa prejavuje nočným potením a smädom, odporúčame masáže s použitím ružového oleja.

Prílišné obavy a nízke sebavedomie
Pri obavách a prehnanom premýšľaní vzniká v organizme stres, ktorý sa prejavuje nespavosťou, dogmatizmom a pochmúrnymi myšlienkami. Pre ľudí duševne „na dne“ a ktorí stratili kontakt s reálnym svetom, odporúčame vetiverový a santalový esenciálny olej, ale aj kadidlo, ktoré pomáha telu aj duši upokojiť myseľ pri žiali a obavách. Šalvia a rumanček pravý vyrovnávajú napätie v dôsledku hľadania ideálneho riešenia a obáv, či bolo rozhodnutie správne. Feniklový esenciálny olej povzbudzuje sebavyjadrenie, citrónovníkový a grapefruitový odstraňujú nepríjemné pocity pri prehnanom premýšľaní. Nízke sebavedomie podporíme rozmarínovým olejom, ktorý tonizuje srdce, pľúca a obličky, a zároveň povzbudzuje pri nedostatku motivácie. Jazmínový olej pomáha zbaviť sa zbytočných prekážok a podporuje dôveru vo vlastné sily. Najúčinnejším olejom na zvýšenie mravnej hodnoty je olej z tymiánu, ktorý rozptyľuje melanchóliu a buduje odvahu. Jalovcový olej použime pri problémoch, ktoré súvisia so stratou spoločenskej sebadôvery.

Zabúdanie čoraz častejší jav
Našu pamäť a koncentráciu ovplyvňuje niekoľko energetických faktorov. Najdôležitejšími sú stav srdca, krvi, obehového systému, sleziny, pankreasu a obličiek. Jedným z mnohých olejov, ktoré napomáhajú koncentrácii, je rozmarínový olej. Vavrín vznešený dokonalo pôsobí pri štúdiu a tea tree tým, že harmonizuje srdce a nervovú sústavu, prekrvuje mozog a cievy, dodáva celkovú vitalitu. Logické a analytické myslenie rozvíjame cez posilnenie sleziny, pankreasu a žalúdka, ktoré riadia „trávenie“ informácií. Slezinu povzbudzujeme olejom zo semien kardamónu a koriandru, ale vhodná je aj majoránka a šalvia. Šalvia sa považuje za rastlinu, ktorá má schopnosť stimulovať vyššie vedomie a intuíciu. Očisťujúcim pre intelekt je citrónovníkový olej. Pomáha organizmu rýchlejšie si zapamätať detaily a číselné údaje. Mäta pieporná regeneruje žalúdok, a tak zlepšuje trávenie fyzickej aj psychickej potravy. Pri strate krátkodobej pamäte vyskúšajme borovicový a tymiánový éterický olej, ale aj pelargóniový esenciálny olej.

Aromaterapia a fyzické problémy
Aromaterapia účinkuje v troch rovinách a dokáže pomôcť aj pri fyzických a organických ťažkostiach. Napríklad za pomoci aromaterapeutických masáží, obkladov, inhalácií, kloktania, výplachov, kúpeľov, použitím krémov a osviežovačov vzduchu. Éterické oleje sú silne koncentrované a preto by sa nikdy nemali užívať vnútorne. Snáď iba tea tree vo forme kloktania, na potieranie kože, na ktorú môžeme priamo aplikovať aj levanduľu. Z éterických olejov pripravujeme krémy, masážne oleje a obklady. Pri akné a mastnej pleti vyskúšajme hydratačný neparfémovaný krém bez obsahu lanolinu s pridaním citrónovníkového, levanduľového, jalovcového, čajovníkového, rumančekového a myrhovníkového oleja v správnom pomere. Alergie sú často spôsobené rôznymi citlivými prejavmi, ktoré najskôr spozorujeme na pokožke. V tomto prípade použime rumanček nemecký, levanduľu, ružu a medovku. Angíny sa najčastejšie prejavujú bolesťami mandlí, ktoré odporúčame regenerovať pravidelným kloktaním tea tree, alebo si pripravme zmes z oleja citrónovníka, tea tree a santalového dreva, ktorou si masírujeme krk a zátylok.

Vyhradené pre ženy
Tieto riadky sú venované predovšetkým ženám a problémom, s ktorými často zápasia a nevedia si rady. Výpadok menštruácie je spôsobený hormonálnou nerovnováhou, nedostatočnou funkciou vaječníkov, nervovou anorexiou, stresom. K harmonizujúcim olejom tu patrí bazalka, šalvia lúčna, fenikel, jalovec, majoránka, myrha, mäta, ruža a rozmarín. Kvasinkové infekcie - candida sú veľmi nepríjemné a spôsobujú nemálo problémov, ktoré je potrebné odborne diagnostikovať. V ľahších prípadoch, a hlavne preventívne, môžeme vyskúšať sedací kúpeľ s pačuliovým a tea tree olejom. Alebo použime geránium, ktoré vplýva na krvný obeh či eukalyptus so silnými antibakteriálnymi účinkami. Celulitída trápi mnoho žien a ide v podstate o nadmerné nahromadenie jedovatých splodín, tuku a tekutín v tkanivách. Ak chceme predchádzať a „riešiť“ celulitídu, vyberajme si esenciálne oleje ovplyvňujúce kolobeh lymfy, napríklad zmes geránia, rozmarínu, pačuli a jalovca. Masáž s touto zmesou by mala byť ľahká, jemne rytmická a pomalá, pretože lymfatické cievy sú veľmi blízko pod povrchom pokožky.

Príjemné jesenné chvíle s vôňou aromaterapie želá