Dnes je  12.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia zdravia px px px

  AROMATERAPIA                           článok uverejnený v časopise Sféra. Časť 2.

px

Aromaterapia – voňavá liečebná terapia

Obrázok

Esenciálne oleje sú životnými látkami, ktoré vznikli spolupôsobením rastlín a slnečného svetla. Majú schopnosť pôsobiť na fyzickú aj psychickú nestabilitu dnešného „moderného“ človeka. Stres, dennodenne skloňovaný v médiách a tlači, hektické stravovanie, nedostatok pohybu a oddychu, sa podpisujú pod nespočetné množstvo civilizačných ochorení. Špecifickosť aromaterapie spočíva v tom, že pôsobí na troch úrovniach. Klinickej, estetickej a psychologicko – duševnej. Zlepšuje depresívne stavy a odstraňuje škodlivý negativizmus, ktorý zostáva pre bežné oko neviditeľný, o to však nebezpečnejší. Návod na praktické použitie éterických olejov nájdeme v knihách o aromaterapii. Zásadne sa riaďme podľa pokynov o odporúčanom dávkovaní a riedení olejov a nezabúdajme, že akákoľvek terapia je dobrá vtedy, ak ju používame pravidelne.

Päť živlov – päť emocionálnych prejavov
Podľa čínskej medicíny sa nervové vypätie a rozčúlenie pripisuje disharmónii v oblasti srdca a pečene. Túto nerovnováhu vyrovnávame za pomoci éterických olejov eliminujúcich problémy v týchto orgánoch. Nadmerné premýšľanie a rôzne obavy, majú priamy vzťah ku slezine, kde sídli intelektuálne správanie a myslenie. V obličkách je zasa zdroj nášho základného inštinktu na prežitie a vôľa, ktorá dáva duši základnú emóciu, a to strach. Aj v týchto prípadoch vyberáme najvhodnejšie druhy aromaterapeutických olejov, ktoré napomáhajú získať stratenú stabilitu. Stavy úzkosti sa spájajú s energetickou nerovnováhou v oblasti srdca, a tu je aj miesto na udržanie pocitu sebadôvery a mravnej sily. Náš vnútorný zmysel pre toleranciu a láskavosť nachádzame v pečeni a rozvíjame za pomoci citrusových esencií. A napokon, v pľúcach udržujeme pocit elánu, optimizmu a sebaúcty. Pľúcam prospievajú eukalyptový, borovicový, ale aj ružový éterický olej.

Prílišná kontrola škodí
Pre šťastný život človeka je potrebný harmonický a pravidelný tok energie čchi. Pri rôznych záťažových situáciách čchi stagnuje, čo pre telo aj dušu znamená obrovský energetický deficit. Ľudia narodení v živle drevo majú tendenciu preháňať, a to so všetkým. S jedlom, prácou, športom, a tak sa stáva, že častokrát upadajú do depresie a strácajú zmysel života. Je to dôsledok nerovnováhy v pečeni, ktorá nedokáže uvoľňovať napätie. Tu môžeme aplikovať napríklad  bergamotový olej, olej z čínskeho pomarančovníka a mandarínky, ktoré svojou teplou a sviežou vôňou dodávajú organizmu hravosť. Jazmínový olej zasa upokojuje myseľ aj tých, ktorí sú zúfalí a totálne prerušili spojenie so svojími pocitmi a zmyslami. Slamihový olej harmonizuje pri zádumčivosti, nardový olej odstraňuje depresie, ktoré pramenia z intolerancie voči vlastnej osobe. Pri sebaodsudzovaní použime levanduľový alebo ružový olej.

Láska ako najsilnejšia energia
Živel oheň predstavuje vášeň a priateľstvo. Depresie u ľudí narodených v tomto elemente preto vznikajú pri nerovnováhe radosti a lásky. Poväčšine emócie zasahujú srdce a pramenia z odmietnutia, bolesť pochádza zo sklamania vo vzťahoch a z pocitu nedostatku lásky. Jazmínový olej sa považuje za antidepresívum a je prospešný pri stavoch, ktoré vznikajú z chronickej úzkosti  v intímnych záležitostiach, pri frustrácii a zraniteľnosti. Rozmarínový olej pôsobí pri smútku a apatii, ružový olej obnovuje emocionálne istoty a je určený pre citlivé povahy s romantickými predstavami. Olej z ylang – ylangu zlepšuje citové vzrušenie a prežívanie. Medovkový olej oživuje srdce a odháňa melanchóliu.

Prehnané premýšľanie a intelekt
„Všetkého veľa škodí“, hovorí múdre príslovie. Pravda tohto výroku sa týka ľudí, ktorí pri nadbytku premýšľania a ťažšom dosahovaní pokoja mysle, vytvárajú živnú pôdu pre vznik depresie, napätia a antipatie. Tie sa ukladajú v slezine, zodpovedajúcom orgáne elementu zem. Vetivérový  olej je určený pre ľudí, ktorí nerešpektujú a zabúdajú na svoje potreby a odpočinok a sústavne sú preťažení. Pri prílišnom premýšľaní, starostiach a negatívnych pocitoch je účinný osviežujúci citrónovníkový olej alebo kardamónový, ktorý sa používa pri depresiách z nedostatku záujmu  a pri apatii, ako takej. Sladký majoránkový olej jednak podporuje trávenie a predovšetkým má pozitívne účinky pri smútku z osamotenia a skľúčenosti. No a napokon, kadidlový a myrhový olej zmierňujú prehnané premýšľanie, ktoré prehlušuje vnútorný hlas intelektu. Povzbudzuje duchovnú silu a  premenu, ktorá je v živote nevyhnutná. Myrha „uhladzuje“ bolesť z osudových rán a minulosti a prináša energiu do ďalších dní.

Medzi nádychom a výdychom je krásny život
Každý z nás pozná pocit smútku a melanchólie z emocionálnej prázdnoty, ktorá pramení z nedostatku lásky. Hnev, strach a trúchlenie prináša úbytok síl a my nedokážeme urobiť nádych a výdych bez bolesti. Poznajú to hlavne tí, ktorí sú narodení v živle kov. Sťažené dýchanie pľúc a dych ako taký, je v súčasnosti príliš plytký, pretože strácame kontakt s vlastnou identitou. Pokúsme sa ju nájsť za pomoci éterických olejov, ktoré harmonizujú dýchanie. Najvhodnejšími sú eukalyptový a borovicový olej, ktoré blahodárne vplývajú na tzv. „duchovné zovretie“ a doslova „otvárajú hrudník“ pre úprimnejší prístup k životným problémom. Pomáhajú zbavovať sa nepotrebných myšlienok, prispievajú k väčšej vitalite a posilňujú nervový systém. Pri vyčerpanosti a totálnom pesimizme vyskúšajme olej z yzopu, ktorý odstraňuje zraniteľnosť. Čajovníkový – tea tree olej ochraňuje telo aj myseľ a je vhodný pri depresiách a celkovej strate imunity.

Strach ubíja morálku aj ducha
Dôležitými vlastnosťami pre človeka je vôľa a rozhodnosť, inak zvykne upadať do apatie a bezmocnosti. Nerovnováhu tejto povahy najviac pozorujeme pri elemente voda, ktorá sa prejavuje zúfalstvom, nerozhodnosťou, strachom a stratou morálky. Negatívne pocity s tým spojené zvyknú mať veľmi často korene v detstve a pretrvávajú do dospelého života, kde sa už riešia existenciálne problémy. Jednoducho sa stráca chuť a vôľa žiť, čo nie je príjemný pocit. Organizmus harmonizujeme tymiánovým či jalovcovým olejom, ktoré posilňujú vôľu a rušia pochybnosti o sebe samom. Pre tých, ktorí majú pocit, že s nimi iní manipulujú, odporúčame olej z cypriša a jalovca. Pelargóniový olej mierne ochladzuje a napomáha k uvoľneniu a obnove skrytých osobnostných zdrojov. Zázvorový olej posilňuje morálne hodnoty a povznáša vnútornú istotu. Rozmarínový olej aplikujeme pri nedostatku odvahy a akomkoľvek odmietaní reality.

Na ďalšie pokračovanie o pozitívnom využívaní aromaterapie v každodennom živote sa teší