Dnes je  13.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia zdravia px px px

  FAREBNÁ TERAPIA                            

px

– TERAPIA DUŠE, KTORÁ JE SMEROVANÍM K LÁSKE A LÁSKA JE VYLIEĆENÍM

– VEDOMOSTI SÚ PRE ROZUM TÝM, ČÍM JE ZLATÁ FARBA PRE MATÉRIU

Obrázok

Kult slnečného svetla a helioterapiu používali a oceňovali už veľmi dávno Inkovia v Južnej Amerike. Aj starí Gréci a Egypťania trávili mnoho času v slnečných a vzdušných kúpeľoch. Životodárnu moc slnečných lúčov si ctili a liečebne využívali i príslušníci mnohých pradávnych kultúr v Indii a v Číne.

Filozof Aurelius Celsius v prvom storočí doporučoval farebné vodičky, masti, lieky a okolo desiateho storočia patrili magické vlastnosti farieb k všeobecnému povedomiu človeka. Avicenna, arabský lekár 11. storočia, priraďoval farbu k ľudskému temperamentu. Snáď najpozoruhodnejšie názory vyslovil v roku 1878 Angličan Edwin D. Babbit vo svojej knihe Princípy svetla a farby, pričom ich vlastnosti prepojil s prvkami, minerálmi a telesnými funkciami človeka. Tvrdil, že slnečné svetlo, prefiltrované cez farebné sklo, pomáha liečiť rôzne ľudské neduhy.

Aj napriek nepopierateľným historickým aspektom používania farebnej terapie, si v súčasnosti táto metóda len veľmi pomaly kliesni cestu k dnešnému, materiálne založenému človeku. Predstavuje terapiu pre ľudskú dušu, ktorá je síce nehmatateľná, ale plná farieb. Práca s farebnými vibráciami nám napomáha získať a udržať si telesnú, duševnú a mentálnu rovnováhu, takú nevyhnutnú pre spokojný a harmonický život. Terapia smeruje k láske a láska je vlastne vyliečením. Znamená to, že sa prestávame báť o seba alebo trápiť nad tým, že nevieme, čo so sebou. Prijali sme seba takých, akými sme, poznáme samých seba, sebe a ostatným nespôsobujeme zmätok a nepokoj.

Alternatívna metóda jemného pôsobenia farieb na zdravie človeka, jej ďalší vývin a možnosti, sú pre nás zatiaľ neznáme. Avšak ľudia, ktorí s touto metódou pracujú sa zhodujú v jednom. Ide o vytváranie harmonizujúcej energie, zameranej na ideálne fungovanie energetického poľa – aury človeka. Prostredníctvom farebných zmien v ľudskej aure je možné rozpoznať rôzne príznaky zdravotných a psychických problémov. Zostáva len veriť, že terapie, využívajúce farebné esencie, energiu farebných drahých kameňov, minerálov, éterických olejov, rastlín, soľných lámp a podobne, doplnia priestor na poli alternatívnych metód, dosahujúcich kladné výsledky pri komplexnej starostlivosti o zdravie človeka.

Vedci potvrdili, že intenzívne liečivé farebné svetlo preniká až k hlboko uloženým orgánom tela, ba čo viac, dokáže liečiť ich energetickú nerovnováhu. Je dokázané, že nedostatok svetla napríklad v zimnom období, spôsobuje u niektorých ľudí sezónne depresie. Sexuálna aktivita človeka aj zvierat je taktiež ovplyvňovaná svetlom. Na námestí Piccadilly Circus v strede Londýna žijú vtáky, vystavené neustálej svetelnej žiare pouličného osvetlenia a reklamy. Zostávajú sexuálne aktívnymi i v normálnom období impotencie, ktorou prechádzajú ich druhovia, žijúci na dedine.

Pôsobenie farieb

Sedemfarebná dúha je názorným príkladom predstavujúcim farebnú škálu, ktorá obsahuje červenú, oranžovú, žltú, zelenú, modrú, indigovú a fialovú farbu. Ľudia používajúci pri harmonizovaní človeka farebnú terapiu, aplikujú filtrované slnečné svetlo tak, že sa človek „slní“ v požadovanej čistej farbe. Tejto metóde sa hovorí chromoterapia a počas jej aplikovania sa odporúča vyberať si a konzumovať potraviny, zvlášť ovocie a zeleninu v požadovanej farbe. Farba na tienidle lampy, na stenách, nábytku, oblečenia či na tapetách a iných doplnkoch v byte, by mali mať farbu, ktorá nás harmonizuje (harmonizovanie prostredia a človeka farbami je súčasťou umenia feng šuej). Tak napríklad optimizmus prinášajú žlté doplnky v miestnosti alebo okenné sklá v tejto farbe. Alebo pri nespavosti je vhodná modrá farba stien či tapiet, pri vypadávaní vlasov či bledej znečistenej pokožke zasa červená farba. Dokonca je vhodné konkrétnu harmonizujúcu farbu použiť pri každodenných relaxačných cvičeniach. V Indii sa používajú farebné drahokamy, na ktoré sa osoba pozerá a ich pozitívnu energiu sústreďuje vo svojej mysli.

Charakteristika farieb

Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé farby a ich jedinečný vplyv na rozvíjanie harmónie pri mnohých ľudských ťažkostiach. Je dobré si uvedomiť, že farby majú priamy vzťah k ľudských čakrám - energetickým centrám. Znamená to teda, ak máme napríklad problémy s vylučovaním, ide o disharmóniu v našej základnej čakre, ktorej zodpovedá červená farba. A preto ideálne pri liečbe bude použiť práve túto farbu a jej odtiene. Nasledujúca charakteristika farieb nám prinesie ďalšie informácie o ideálnych možnostiach ich individuálneho použitia .

Začneme s červenou farbou, pretože je to farba našej základnej čakry, nachádzajúcej sa v oblasti východiskového bodu chrbtice a rozmnožovacích orgánov. Dodáva človeku duchovné zakotvenie, vitalitu, stabilitu, vzťah k Zemi a k materiálnemu svetu. Taktiež silu presadiť sa. Telu pomáha zvyšovať pohyblivosť, rozširovať cievy, podporovať prúdenie krvi. Zahrieva, zvyšuje tvorbu červených krviniek a sexuálnu potenciu. Liečia sa ňou problémy chrbtice, kostí, zubov, nechtov, nôh, krvného obehu, ďalej anémia, únava, nachladenie, paralýza, zaostalosť, tuberkulóza, zlé trávenie, melanchólia, impotencia, frigidita. Z potravín môžeme červenú farbu prijímať pravidelným konzumovaním cvikly, červenej kapusty, špenátu, hlávkového šalátu, ovocia s červenou šupkou, červeného vína, višní, sliviek. Červené lúče vysielajú kovy, z ktorých môžeme spomenúť železo, zinok a meď. Z drahokamov je to rubín, achát, krvavý jaspis, granát a červený korál. V prírode môžeme svoju prvú čakru posiľňovať prácou s čerstvou hlinou alebo pozorovaním zapadajúcej žeravej slnečnej gule. Vynikajúcim partnerom pri liečbe prvej čakry je použitie vône klinčekového alebo cédrového éterického oleja vo forme masáže, kúpeľa alebo použitím do vonnej lampy.

Povzbudzujúce červené lúče sú nevhodné u ľudí s nervovými ochoreniami. Môžu vyvolať veľké vzpruženie, ba až podráždenosť. Preto s ňou zaobchádzajme citlivo a opatrne, prípadne k nej pridajme trocha modrej. Možno tu priradiť aj hnedú farbu, ktorá zvyšuje a obohacuje náš vzťah z zemi a zlepšuje naše „uzemnenie“.

Ďalšou z liečivého spektra farieb je oranžová farba, ktorá má vplyv na našu druhú čakru – krížovú, sakrálnu, teda miesta v okolí pupka a ľadvín. Pomáha nám pohlcovať minulé aj súčasné traumy, posiľňuje naše éterické telo a prečisťuje auru. Pôsobí oslobodzujúco na telesné a mentálne funkcie a často sa nazýva aj „plamienkom múdrosti“. Dodáva odvahu v zápase s nepriazňou osudu a dáva pocit plynutia s prúdom života. Vplýva na našu zmyselnosť, tvorivosť, údiv a nadšenie zo života. Oranžovými lúčmi liečime rozmnožovacie orgány, obličky, močový mechúr, všetko tekuté - krv, tráviace šťavy, aj chronickú astmu, bronchitídu, vlhký kašeľ, dnu, chronický reumatizmus, epilepsiu, ochrnutie. Táto farba do určitej miery zahrieva organizmus a povzbudzuje vedomé vôľové vlastnosti. Prostredníctvom ovocia a zeleniny s oranžovou šupkou, tekvice, mrkvy, marhule, žltého melónu prečisťujeme a posiľňujeme spomínané oblasti nášho tela aj ducha. Oranžové svetlo vytvárajú také kovy ako selén, železo, vápnik, nikel a mangán. Z drahokamov sú to karneol a mesačný kameň. Pozorovaním mesačného svitu, čistej vody a za pomoci éterických olejov ylang-ylang alebo santalového dreva, maximálne povzbudíme činnosť našej druhej čakry.

Žltá a zlatožltá farba sa vzťahuje k tretej čakre, nazývanej solar plexus. Harmonizuje žalúdok, pečeň, žlčník, slezinu a vegetatívny systém nášho organizmu. Farba prináša optimizmus, zmysel pre sebaovládanie a zjemňuje ľudskú mentalitu. Zlatá koruna na hlave vládcov, alebo žltá svetožiara namaľovaná maliarmi okolo hláv svätých, symbolizovala v dávnoveku múdrosť a duchovnosť. Vcelku žltá farba posiľňuje rozvoj osobnosti, spracovanie pocitov a zážitkov, buduje bytie, vplyv a moc. Môžeme ňou ovplyvňovať hormonálnu činnosť, nervový systém, správne trávenie a uvoľňovanie svalov. Liečia sa ochorenia pečene a kože, cukrovka, zlatá žila, hemoroidy, ekzémy, paralýza, strata pamäti, bolesti hlavy, oslabenie hlasiviek, hnačky, zápcha. Prijímame ju v potravinách, ako sú petržlen, žlté korenie, kukurica, banány, ananás, citrón, grapefruit, žltý melón. Medzi kovy, ktoré vyžarujú žlté svetlo môžeme zaradiť zlato, vápnik, chróm, nikel, meď, stroncium, kadmium, kobalt, mangán, hliník, fosfor a titan. Na harmonizovanie tretej čakry používame drahé kamene typu tigrie oko, jantár, zlatožltý topás a citrín. Slnečné svetlo, kvet slnečnice, kvitnúce pole repky olejky, zrelé obilné klasy, zostávajú hlavnými harmonizérmi pri načerpaní energie pre tretiu čakru.

Zelená farba chráni štvrtú čakru, nazývanú tiež srdečnou. Podlieha jej činnosť srdca, hrudníka, dolnej časti pľúc, krvi, krvného obehu a kože. Z duchovného pohľadu ide o rozvoj morálnych kvalít človeka, nesebeckosti, odovzdanosti a spoluúčasti so sebou a s ostatnými ľuďmi. Zelenou farbou liečime ťažkosti so srdcom, vysoký krvný tlak, neuralgické bolesti hlavy, vredy v tráviacej sústave, nachladenie, hnisavé vredy, rakovinu. S potravín si vyberáme tie so zeleným sfarbením, s veľkým obsahom chlorofylu, a to ani kyslé, ani zásadité. Medzi kovy vyžarujúce zelené svetlo patrí meď, nikel, kobalt, platina, hliník. Z drahokamov tu patrí kuncit, smaragd, zelený nefrit, ružový kremeň, turmalín. Na relaxáciu a zvýšenie harmónie vo štvrtej čakre vplýva vôňa ružového oleja a meditácia pri ružovo sfarbených kvetoch a ružovom nádychu oblohy. Svetlo ružová farba poskytuje nežnú a znášanlivú lásku k ostatným. Ružová farba zasa pomáha milovať, prináša aktívnu lásku a je veľmi účinná pre srdce a pľúca.

Modrá farba ovláda centrum nášho krku, teda komunikácie. Hovoríme o hrdelnej čakre, kde sa nachádza priestor pre rozvoj tvorivého seba vyjadrovania, nezávislosti, inšpirácie. Odtiaľ máme prístup aj k jemnejším úrovniam bytia. V prípade problémov, akými môžu byť choroby krku, šije, čeľuste, laryngitída, ochorenie štítnej žľazy, chrapot, rast zubov, horúčka, zápal slabín, epilepsia, zvracanie, hnačka, smäd, poruchy trávenia, bodnutie hmyzom, kolika, zápal očí, nespavosť, bolestivá menštruácia, šoky, prinesie modrá farba uvoľnenie, pokoj a rovnováhu. Cín, olovo, kobalt, meď, nikel, kadmium, mangán, hliník a titan vyžarujú modrý lúč a spolu s akvamarínom, tyrkysom a chalcedónom liečia disharmóniu v piatej čakre. Pozorovaním modrej oblohy alebo zrkadlenie oblohy a vlniek na hladine vody sa snažíme o dokonalé fungovanie nášho komunikatívneho centra. Môžeme tu priradiť aj levanduľovú farbu, ktorá dáva svetlo a dôveru v život a čistí organizmus od škodlivých momentov.

Indigovo modrá farba prináleží k šiestej, príkazovej čakre – čakre tretieho oka alebo našej intuícii. Prostredníctvom nej sa vyvíjajú funkcie nášho poznania a nadzmyslového vnímania, naša duchovná sila, vôľa a prejav. Farbou indiga očisťujeme svoju myseľ, zrak, čuch, sluch, dutiny, oči, čelo, tvár. Najčastejšími problémami , pri ktorých sa používa fialový lúč sú: šedý zákal, hluchota, strata čuchu, krvácanie z nosa, postupujúca paralýza, posadnutosť, bolesť uší, zápaly viečok a rohovky, astma, suchý dráždivý kašeľ. Potraviny obsahujúce modrú a fialovú farbu sú vhodné na doplnenie liečby vyššie uvedených zdravotných problémov. Chróm, železo, meď, stroncium a titan sú kovy, obsahujúce indigovo modré svetlo. Z drahokamov spomeňme aspoň lapis lazuli, indigovo modrý zafír, sodalit, z vôňí mätu piepornú a jazmín. V prírode posilňujeme šiestu čakru relaxovaním pri nočnej oblohe.

Fialová, biela a zlatá farba sú nositeľkami výživy pre všetky bunky v našom mozgu, rozširujúcom horizont nášho božského, univerzálneho pochopenia. Hovoríme o siedmej čakre, tzv. korunnej, sídliacej na temene hlavy. Je pozoruhodné, že fialovú farbu používali maliari, skladatelia, básnici, sochári už veľmi dávno, pretože to podnecovalo ich najvyššie ideály. Napríklad aj skladateľ R. Wagner, komponoval svoje skladby a duchovnú hudbu, obklopený fialovými závesmi a látkami. Fialovú farbu používame aj v prípade nespavosti, neuralgických problémov hlavy, epilepsie, reumatizmu, opuchov, ochorení žliaz, ischiase, plešatosti, lupín vo vlasoch a skorbute. Pri stravovaní uprednostňujeme hlávkový šalát, červenú kapustu, cviklu, červené víno, čučoriedky a podobne. Z drahokamov má liečivé účinky na našu siedmu čakru ametyst a horský kryštál, z vôní kadidlo a lotos. Ak sa chceme naladiť na svoju siedmu čakru, pozorujeme vrchol hory alebo meditujme v tichom prostredí. Čo sa týka bielej farby, tá prináša spirituálny rozvoj, spojenie s ostatnými energiami vo vesmíre, redukuje bolesť, pomáha mozgu a spojuje nás s vnútornou čistotou. Zlatá farba nám napomáha spojenie s Univerzom a posiľňuje všetky časti nášho tela.

Purpurová farba napomáha integrácii stúpaniu ku spiritualite, prináša vznešenosť, úctu a schopnosť viesť ostatných.

Strieborná farba je veľmi účinná pri očisťovaní od mikroorganizmov a používa sa po levanduľovej farbe. Podporuje lepšiu komunikáciu a používa sa na vypaľovanie rán pri spirituálnej chirurgii.

Platinová farba je ešte účinnejšia ako strieborná farba pri čistení agresívnych mikroorganizmov.

Čierna farba, pokiaľ sa používa správne, podporuje u človeka spojenie s hlbšími vnútornými tvorivými silami. Pomáha mu dostať sa do centra svojho Bytia a zotrvať v ňom. Prináša aj úplný mier a vyrovnanie sa so smrťou. Dobrá je aj na liečenie kostí.

Farebné dýchanie

Najprirodzenejšou a zároveň najdôležitejšou vecou pre človeka je vdychovať všetko to, čo potrebuje získať z makrokozmického a dostať do mikrokozmického sveta svojho telesného systému . Správne dýchanie je dôležité aj preto, aby sme mohli vedomým spôsobom odstraňovať zo svojho života mŕtvu matériu získanú povrchným dýchaním, povrchným myslením a povrchným spôsobom prístupu ku každodenným povinnostiam.

Jednoduché vitálne dýchanie by sme mali prevádzať aspoň raz za deň. Ako? Sadnime si v pohodlnom oblečení na stoličku s operadlom alebo do kresla tak, aby bola chrbtica narovnaná. Najlepšie je otočiť sa smerom k východu, tam vychádza slnko – zdroj našej energie. Vydýchnime všetok vzduch z pľúc a brucha s úplným uvoľnením tela a rúk. Sústreďme sa potom na bod medzi obočím a urobme poriadny nádych. Zadržme vzduch , počítajme od jednej do dvanásť ľubovoľne rýchle a uvedomme si, že nádych nás osviežuje a nabíja každú bunku nášho tela. Cvičenie opakujme ešte raz. Takéto hĺbkové dýchanie nás zjednocuje s vesmírom, eliminuje naše obmedzujúce myšlienky, ktoré sú častou príčinou našich fyzických problémov.

V druhej, pokročilejšej fáze je dobré, aby sme svoje relaxačné dýchanie doplnili vo svojej mysli žiarivým broskyňovým svetlom, predstavujúcim všeobecnú lásku, ktorá lieči všetky naše problémy. Rozširujme aj svoj mentálny obzor tak, že v duchu objímame celý vesmír. Ďalej si predstavujme a zároveň vdychujme farby podľa vlastnej potreby a podľa toho, ktorú čakru posilňujeme. Relaxačné cvičenie za pomoci farebného dýchania je individuálne a jeho základom býva zoznámenie sa s vlastnými potrebami, ktorým zodpovedajú konkrétne farebné vibrácie.

A ešte jedno mini cvičenie pre vytrvalých, ktorí sa intuitívne vybranou alebo odporúčanou farbou môžu vysprchovať, vyčistiť, jednak zvnútra, ale aj zvonku. Dôležité je v mysli „poumývať“ každý orgán, každú bunku v tele a aj pokožku, ktorá chráni naše vnútro. Chce to síce pravidelný tréning, trpezlivosť a dobrú predstavivosť, ale z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že to funguje. Vyskúšajte!

Farby nášho života

Každý z nás intuitívne cíti, že mu občas chýba určitá farba alebo naopak, príliš inklinuje iba k jednej zo širokého farebného spektra. Nie je to náhoda. Spomeňme si na prepojenie a vzájomné pôsobenie čakier a farieb. Sústreďme sa na danú čakru, porozmýšľajme nad jej disharmóniou, ktorej prejavmi môžu byť spomínané fyzické a psychické problémy. Potom si vyberme farbu podľa odporúčania alebo tú, ktorú pociťujeme ako potrebnú. Vo všeobecnosti platí: mali by sme sa vyvarovať dlhodobému používaniu jednej farby. Týka sa to akejkoľvek farby. Používanie farieb je z časti aj záležitosťou intuície a je potrebné rešpektovať individuálne potreby každého jedinca. Každý farebný paprsok má svoju frekvenciu, prináša určité informácie, princípy, kvality. Naviazanie kontaktu s energiou farieb v podstate znamená odhaliť svoje vnútorné kvality a využiť ich na rozvoj osobného vnútorného a vonkajšieho sveta. Informácie týkajúce sa farieb nám pomôžu odstrániť rôzne predsudky, vytvoria väčšiu toleranciu k iným ľuďom, ovplyvnených farebnými lúčmi odlišujúcimi sa od tých našich. Zabráni to taktiež zatvrdnutiu nášho srdca a kryštalizácii psychiky a tela, ktoré vrcholia v neskoršom veku. Jeden príklad udiveného lekára a pani, ktorá sa dlhé roky liečila farebnou terapiou: „ Na vašej farbe musí niečo byť. Viem, že je vám viac než šesťdesiat rokov a máte za sebou ťažké chvíle, ale telo máte o polovicu mladšie. Prekvapivé v týchto podmienkach.“ Fakt používania farieb by mal byť nezanedbateľným v takých dôležitých inštitúciách, akými sú nemocnice, univerzity, školy, kúpele, útulky, podniky, kancelárie, dielne, pretože iba tak sa bude ľuďom v danom prostredí žiť a pracovať lepšie a bezpečnejšie. Zostáva len veriť, že nám farby pomôžu priniesť obrovskú sviežosť do našich životov. A to nielen počas negatívnych momentov, ale kedykoľvek.