Dnes je  13.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia zdravia px px px

  DRAHOKAM – ŠPERK, AMULET ČI LIEČIACI KAMEŇ?                

px

Kamene odjakživa priťahovali človeka svojou farbou, leskom, tvrdosťou či inými vlastnosťami. V ich liečebnú moc verili mnohé staré národy.

Obrázok

Mayovia vkladali mŕtvym do úst plátok jadeitu, Egypťania a Mezopotámci si cenili tyrkys a amazonit, ktorý našli aj v Tutanchámonovej hrobke. Napríklad ametyst symbolizoval duchovnú čistotu, zafír bol kameňom viery, múdrosti a očisťovania srdca. Tibetská medicína využívala gemoterapiu na liečbu rôznych chorôb. Svetová zdravotnícka organizácia odporučila koncom 70. rokov urobiť kompletný výskum v tejto oblasti. Základom mali byť práve tradičné skúsenosti starých kultúr, ktoré vychádzali z toho, že prapôvod telesnej schránky človeka sa nachádza v kameni. Už z Biblie poznáme: „Prach si a na prach sa obrátiš.“ So Zemou máme spoločný osud. Kamene sa rodia, žijú a umierajú, hoci sa nepohybujú. Prejavujú sa prostredníctvom energetických vibrácií, ktoré pôsobia na ľudské telo. Spoznávaním a používaním drahokamov získavame trpezlivosť, koncentráciu, pokoru, lásku ku všetkému živému i neživému. Tým rozvíjame svoje zabudnuté prirodzené inštinkty. Kamene nám pripomínajú čistotu a jednoduchosť života. Tieto hodnoty by mali tvoriť podstatu nášho cítenia, dýchania, myslenia, konania a vytvárania korektných medziľudských vzťahov.

S polodrahokamami a drahokamami sa dnes stretávame viac ako kedysi. Nosíme ich ako šperk, amulet alebo talizman, ktorý nás chráni a má varujúce účinky napríklad pred čiernou mágiou, nehodou či urieknutím. Vhodné využitie kameňov je pri harmonizovaní základných energetických centier - čakier. Buď ich na oslabené časti tela prikladáme, masírujeme sa nimi, kúpeme sa v kameňmi nabitej vode, alebo si ich vkladáme pod jazyk. Použitím kameňov sa dajú pripravovať liečiace vody a elixíry. Z minulosti je známe i vnútorné užívanie kameňov rozdrvených na prach. Pri príprave vôd a elixíru si zaobstarajme pramenistú alebo minerálnu vodu bez prímesí. Cez noc vložíme vhodný kameň do vody. Nabitou vodou natierame postihnuté miesta na koži a vo vlasoch. Vnútorné užívanie kameňov sa bez odborného dozoru neodporúča, pretože mnohé kamene sú jedovaté, alebo obsahujú stopy ťažkých kovov. Pri takejto liečbe využívame výhradne kladné myšlienky – afirmácie. Kladná predstava v prítomnom čase - som zdravý, úspešný, vyrovnaný, láskyplný - nám pomáha neodkladať naše tvrdenia a predsavzatia, ale realizovať ich čím skôr a dôkladne. Meditácia, modlitba a pokojné dychové cvičenia sú pre prácu s kameňmi nevyhnutné. Robme ich pravidelne, na rovnakom mieste a v rovnakom čase. Oveľa ľahšie sa tak naladíme na svoj vnútorný svet aj na prácu s kameňmi.

DRAHOKAMY A SEDEM ENERGETICKÝCH CENTIER ČLOVEKA

Naše bádanie začneme pri základnom energetickom centre, kde sídli všetka naša životodarná pozemská energia. Harmonizujeme ho kameňmi červených a zemito hnedých farieb. Pre posilňovanie činnosti konečníka, pohlavných orgánov, hrubého čreva, krvi, stavby buniek a dolných končatín sú najvhodnejšími rubín, jaspis, hematit a čierny turmalín.

Rubín - symbolizuje lásku a duchovnú premenu. Podporuje intuíciu, napomáha sebavyjadrenie, ochraňuje pred negatívnymi vplyvmi okolia. Prikladáme ho na základnú čakru a na srdce, čím aktivizujeme činnosť pečene, tvorbu krvnej plazmy, regulujeme výšku cukru v krvi a nižší krvný tlak. Ovplyvňujeme funkciu lymfatického systému, liečime anémiu, menštruačné problémy, horúčku a črevné infekcie.

Jaspis – matka všetkých kameňov aktivizuje vôľu, odvahu a vytrvalosť. Prikladaním na srdce posilňuje krvný obeh, v pupočnej oblasti zasa vitalitu. Liečia sa ním žalúdočné a obličkové problémy, zápcha, močový mechúr. Aktivizuje sexuálnu a plodiacu silu, pomáha pri epilepsii a dne.

Hematit - odstraňuje psychické výkyvy, krvné zrazeniny, nespavosť, riadi tvorbu červených krviniek, posilňuje srdce, pľúca, pečeň, pankreas.

Čierny turmalín - podporuje zemité vlastnosti, akými sú vážnosť, sebaovládanie, zdravá ctižiadostivosť a cieľavedomosť. Zmierňuje neurózy, pomáha pochopiť abstraktné myšlienky a analyzovať vlastné chyby. Posilňuje nervovú a lymfatickú sústavu, lieči srdce, svalstvo, krv, nadobličky a zápaly kĺbov.

Druhou dôležitou oblasťou ľudského tela je krížová alebo panvová časť, kde sú uložené vnútorné pohlavné orgány, močový mechúr, obličky, tráviace šťavy. Na ich liečbu používame kamene oranžovej farby. Napríklad karneolom si pripomíname zmysel poslania na Zemi, prebúdzame svoju tvorivosť a schopnosť premeniť nové informácie na skutočnosť. Učíme sa aktívne konať, cítiť a myslieť. Liečime kŕčové žily, otravu krvi, vonkajšie krvácanie, reumatizmus.

Ohnivý opál - prináša do života viac spirituality. Pohodlnejším ľuďom pomáha prebúdzať radosť, nadšenie a iniciatívu.

Ďalším energetickým centrom je oblasť v okolí pupka. Patrí sem žlčník, pečeň, žalúdok a vegetatívny nervový systém. Pri liečbe využívame zlatý topás, citrín, jantár, zlato.

Zlatý topás - imperiál, odstraňuje blokády z nespracovaných vnútorných konfliktov. Lieči nervový šok, nespavosť, epilepsiu, nechutenstvo, dnu, neplodnosť, zápal spojiviek, vysoký krvný tlak, ochorenia pečene, chrbtice a bolesti pri kŕčových žilách.

Citrín - vytvára rovnováhu medzi vonkajším a vnútorným svetom človeka. Tíši nepokojné srdce a zvyšuje odvahu. Lieči cukrovku, žalúdočné problémy, čistí krv, črevný trakt a podporuje tvorbu bielych krviniek. Citrínová voda je vhodná napríklad proti lupinám vo vlasoch.

Jantár - aktivizuje pozitívnu myseľ, vôľu a trpezlivosť. Pravidelným používaním harmonizuje hormonálny systém a trávenie. Posilňuje imunitu, látkovú výmenu a funkciu štítnej žľazy. Jantárovou vodou potierame drobné poranenia, ekzémy, vyrážky, kožné alergie. Jantár je účinný aj pri prerezávaní detských zubov, na zmierňovanie očných a ušných problémov.

Zlato - vytvára v organizme celkovú rovnováhu. Aktivizuje srdce, krvný obeh, hormonálne a sexuálne funkcie. Pomáha zbavovať organizmus depresií, rôznych nežiaducich návykov a zmierňuje epileptické záchvaty a prejavy autizmu.

Štvrté energetické centrum tvorí hrudný kôš, čiže srdce, pľúca, ale aj krvný obeh a koža. Pri problémoch aplikujeme kamene zelenej farby, a to olivín, smaragd, jadeit, chryzopras, a ružovej farby - ruženín, rodochrozit.

Olivín - ochranný kameň, ktorý vnáša do chladného citového života žiaru a lásku. Zároveň zbavuje telo jedov. Olivínová voda lieči ochorenia kože a kožnú pleseň.

Smaragd - predstavuje spojenie matérie s duchovnom. Jeho používaním sa prebúdza univerzálna láska a pochopenie pre všetko utrpenie. Posilňuje a omladzuje telo a dušu. Pomáha pri rôznych infekciách, angíne, sinusitíde, migréne, skleróze multiplex a Parkinsonovej chorobe. Drahokam sa podieľa na tvorbe hemoglobínu a bielkovín krvnej plazmy.

Jadeit - v Egypte ho ctili ako kameň lásky, v arabskom svete ho považovali za ochrancu, v Mexiku mal podnecovať ľudí k nežnosti. Vo všeobecnosti jadeit vedie človeka k duševnému pokoju, zbavuje nezmyselných predsudkov a mierni citové bloky, napríklad u žien, ktoré sa bránia otehotneniu. Masážou jadeitom sa posilňuje svalstvo, ale hoodporúčajú aj pri herpese a pásovom opare.

Chryzopras - tlmí egoistické motivácie a učí neprepadať ilúziám. Zbavuje telo nečistôt. U mužov lieči prostatu, u žien zasa neplodnosť.

Ruženín - upokojuje a posiľňuje srdce, dáva do rovnováhy činnosť pohlavných orgánov. Pomáha aj pri liečbe leukémie a anémie.

Rodochrozit - podporuje pravidelnú činnosť srdca a krvného obehu. Vodou z tohto kameňa sa lieči rakovina žalúdka, ale pomáha aj pri cukrovke a posilňuje zrak; čistí pleť od akné.

Piatu energetickú oblasť - komunikačné centrum, kde sa vytvára hlas, artikulácia, umelecké nadanie - zahŕňa krk a štítna žľaza, zátylok, spodná čeľusť, sluch, hrtan, priedušky a horné končatiny. Z kameňov pôsobiacich na túto oblasť spomeňme svetlomodré – modrý fluorit, svetlomodrý lazurit, a tyrkysové kamene – tyrkys, chryzokol.

Modrý fluorit - v starobe uchováva jasný rozum a zjemňuje zmyslové vnemy. Kryštalická forma fluoritu má rovnaký tvar ako energetické pole ľudského tela, preto sa považuje za kameň géniov.

Lazurit alebo lapis lazuli - zložením sa podobá na hviezdnu oblohu. Prináša pochopenie posolstva hviezd a duchovné cítenie. Mierni opuchy, kŕče, reguluje činnosť štítnej žľazy a krvného obehu. Tlmí depresie, bolesti hlavy a preventívne pôsobí proti infarktu, mŕtvici a nádorom.

Tyrkys - ochraňuje telo pred čiernou mágiou. Kameň varuje pred osudovými ranami a zmenami zdravotného stavu. Vtedy jeho modrá farba zmatnie a dostáva šedozelený nádych. Tyrkys pre svoj obsah medi používame na liečbu ochorení krku, priedušiek, pľúc a srdca. Vodu z kameňa kloktáme, ak trpíme paradentózou alebo pri zápale ústnej dutiny.

Chryzokol - podporuje myšlienku, aby ľudia žili v súlade s prírodnými zákonitosťami. Upokojuje srdce, zmierňuje nepríjemné emócie, pocit vinovatosti. Učí čistote mysle, tolerancii a nadhľadu v kritických situáciách. Využíva sa pri liečbe všetkých centier tela. Rodička ho počas pôrodných bolestí môže držať v dlani, čím pomáha uvoľňovať pôrodné cesty a uľahčuje dieťaťu príchod na svet.

Šiestu energetickú oblasť, kde patrí tvár, čelo, nos, uši, dutiny, malý mozog, centrálny nervový systém, nadzmyslové vnímanie a intuícia, harmonizujeme kameňmi indigovomodrej farby, ako sú sodalit, azurit, tmavomodrý zafír či sokolie oko.

Sodalit - chráni vnútorný svet človeka pred konfliktmi, upevňuje sebadôveru a dôveru v univerzálne hodnoty. Zbavuje dušu nezmyselných predsudkov. Znižuje vysoký krvný tlak, horúčkovité stavy, podporuje funkciu štítnej žľazy.

Azurit - zostruje narušenú vnímavosť, koncentráciu a pamäť. Prispieva k rekonvalescencii poškodených a zranených orgánov, stimuluje štítnu žľazu a krvný obeh. Azuritová voda podporuje rast kostí a lieči ich ochorenie.

Zafír - v starom Grécku sa považoval za kameň múdrosti, vernosti a zdravého rozumu. Čistí krv, zmierňuje astmu, závrate, nevoľnosť a potenie. Jemnými krúživými pohybmi ním masírujeme ischiasom postihnuté miesta. Pri extrémnych bolestiach hlavy, uší, ďasien a dutín jeho jemné energetické vibrácie prinášajú potrebnú úľavu. Zafírová voda, používaná zvonku, čistí. Na posilnenie nechtov a proti vypadávaniu vlasov je vhodný kúpeľ.

Sokolie oko - umožňuje vidieť seba v ostrom, neprikrášlenom svetle. Na fyzickej úrovni kameň pomáha vnútorným pohľadom vidieť stavbu tela ako celku. Zároveň posilňuje slabé oči, mierni bolesti hlavy, migrény a zmierňuje astmu.

Siedmou energetickou oblasťou je tá, ktorá zahŕňa temeno hlavy, veľký mozog, lebku a priestor nad hlavou. Problémy v týchto častiach tela liečime pomocou fialovej farby drahých kameňov. Napríklad ametystom, sugilitom, čaroitom, fialovým fluoritom, priezračným kryštálom a diamantom.

Ametyst - odhaľuje mnohé tajomstvá života a presvetľuje pohľad na budúcnosť. Inšpiruje, dáva nezištnosť, obetavosť a sprístupňuje iné dimenzie bytia ako materiálne. Ametyst lieči bolesti fyzické, citové, duchovné, neurózy, hystériu, závislosti, halucinácie. Znižuje vysoký krvný tlak, u detí eliminuje zlostné správanie.

Sugilit - učí človeka žiť v pokore, mravnosti a sebakontrole. Harmonizuje nervovú sústavu, mozgovú činnosť a posilňuje vôľu u drogovo závislých. Je to kameň imunitného systému a využíva sa pri liečbe ľudí s AIDS v počiatočnom štádiu.

Čaroit - má podobné účinky ako sugilit. Okrem toho vnáša do citového života radosť a zmyslové potešenie. Zbavuje obáv a strachu z neistej budúcnosti. Uložený pod vankúš po dni prežitom v strese vie obdariť ozdravujúcim spánkom.

Fialový fluorit - žehná túžbam a pomáha naplniť osudovú úlohu na Zemi.

Kryštál - šamani v Austrálii a na Novej Guinei ním privolávajú dážď, Tibeťania ho používajú ako liek na otvorené rany. Pre Japoncov symbolizuje trpezlivosť, múdrosť a dokonalosť. Americkí Indiáni prostredníctvom neho komunikujú s duchovným svetom. Prikladaním na ktorékoľvek postihnuté miesto lieči a má silu čistiť priestory od patogénnych zón.

Diamant - ukazuje cestu, po ktorej by mal človek kráčať. V mileneckom a manželskom zväzku vytvára medzi partnermi porozumenie a vernosť. Účinne posilňuje obličky, lieči osteoporózu, hepatitídu, cukrovku, epilepsiu i senilitu.

POUŽITIE KAMEŇOV PRI ĎALŠÍCH ZDRAVOTNÝCH PROBLÉMOCH

Kamene sa prikladajú na konkrétnu oblasť tela alebo si nimi masírujeme bolestivé miesta a meridiány, čiže energetické dráhy nášho tela. Priam zázračnú moc majú kameňmi nabité vody a elixíry, ktoré používame vo forme kúpeľa, príp. vnútorne - pod odborným dohľadom.

Na bolestivú čeľusť prikladáme napríklad akvamarín, na bolestivé kríže zasa zafír, zlatý topas alebo magnetit. Ak nás bolia uši, použime zafír, jantár, fluorit či striebro. Celkovú slabosť harmonickejšie zvládneme s diamantom, kryštálom a drahým opálom. Cievny systém posilňujeme kunzitom, olivínom, chryzoprasom. Cysty liečime bronzitom, magnetitom, spinelom. Hemoroidy napríklad diamantom, smaragdom, topásom. Na uvoľňovanie hlienov vyskúšajme halit. Na správnu hladinu cholesterolu v krvi vplývame zeleným avanturínom a magnezitom. Hlasivky posilňujeme modrým topásom, modrým chalcedónom, tyrkysom a jantárom. Kašeľ zmierňujeme zlatým topásom, akvamarínom, jantárom. Nepravidelný krvný tlak vyrovnávame rubínom, smaragdom, granátom, chryzokolom, perlou. Nízky krvný tlak pozitívne ovplyvňujeme rubínom, ametystom, slnečným kameňom, magnetitom. Vysoký krvný tlak liečime zafírom, zlatým topásom, kunzitom, modrým chalcedónom, lapis lazulitom, hematitom a smaragdom. Pálenie záhy je dosť časté pri dnešnom spôsobe stravovania. Preventívne používame energetický potenciál smaragdu a chryzokolu. Paradentózu utíšime turmalínom a tyrkysom. Sennú nádchu si spríjemníme použitím perly, topasu alebo zirkonu. Zlomeniny nás môžu vyradiť z bežného života aj na niekoľko mesiacov. Skúsme si tento čas vyplniť praktickým použitím magnetitu, azuritu a apatitu. Pri nedostatku železa môže pomôcť hematit a červený jaspis. Správnu životosprávu podporujeme karneolom, kým zafírom čistíme svoj žlčník od usadenín a hlienov.

Kvality a hodnoty kameňa sprevádzali človeka jeho pracovným a duchovným životom najdlhšie zo všetkých materiálov. Zostáva veriť, že vrodená ľudská schopnosť poznávať kamene sa bude naďalej rozvíjať. A človek bude človeka obohacovať o cenné informácie, ktoré kamene obsahujú. Kamene vyžarujú veľkú energetickú silu a poukazujú na to, že je možné život prežiť harmonickejšie a pestrofarebnejšie.