Dnes je  19.08.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia zdravia px px px

  AROMATERAPIA                           článok uverejnený v časopise Sféra. Časť 1.

px

Aromaterapia – voňavá liečebná alternatíva

Obrázok

Aromaterapia sa dnes opiera nielen o empirické skúsenosti, ale aj o seriózny vedecký výskum. Vedci, lekári i bežní používatelia sa k nej obracajú z mnohých dôvodov. Lákajú  ich príjemné vône silíc, ktoré sa využívajú v kozmetike, pri terapeutických masážach,  rehabilitácii či lekárskej praxi. Aromaterapia v celej svojej „paráde“ a efektívnosti ponúka možnosti využitia týchto fascinujúcich prírodných zdrojov. A nabáda nás, aj v dnešnom technicky vyspelom svete, k praktickému používaniu aromaterapie pre jej výnimočnú schopnosť uzdravovať.

Z histórie aromaterapie
Dôkazy o používaní aromaterapeutických účinkov liečivých rastlín sú staré asi päť tisíc rokov. Už starí Asýrčania, Sumeri, Egypťania, Gréci a Rimania vedeli o získavaní extraktov z rastlín. Využívali ich na prípravu rôznych mastí a parfémov. Liečivé účinky bylín využívali aj kmene žijúce v Afrike, až po amerických Indiánov. S pádom Rímskej ríše sa hlavné centrum vzdelávania v oblasti aromaterapie presunulo do Perzie a Arábie. Najvýznamnejším dielom tejto doby je bezpochyby Avicenov „ Súbor pravidiel v lekárstve“, ktoré otvorilo cestu získavaniu čistých silíc. Tie sa neskôr používali na prípravu liekov a  na ošetrovanie pacientov. V dobe moru boli najučínnejším antiseptikom bôrové vetvy. Ľudia ich pálili na uliciach a v domoch postihnutých morom. V devätnástom storočí  sa empirické znalosti  našich predkov jednak neustále potvrdzovali, ale mnoho vlastností silíc zostalo utajených a neobjavených. Obrovský výskum pokračoval vo Francúzsku za pomoci chemika René Maurice Gattefosse, ktorý vo svojej knihe „Aromaterapia“ zdôrazňoval lekárske používanie silíc. Talianska biochemička Mauryová položila základy pre vznik lekársko-kozmetickej terapie, v ktorej nadväzovala na tradície dávnej Indie, Číny či Egypta.

Syntéza východných a západných vedomostí
V starovekom Grécku Hippokrates a Galenos vysvetľovali systém ľudského bytia na princípe kombinácie elementov oheň, voda, zem a vzduch. Starí čínski majstri zasa používali funkciu piatich elementov, a to dreva, ohňa, zeme, kovu a vody. Pozorovanie prírody ich viedlo k vyjadreniu dynamickej sily, ktorá tvorila základ koncepcie jin jang hodnôt. Táto jednoduchá, no za to dôležitá životná energia, sa využíva k liečbe, aj vo všetkých druhoch terapií, už či ide o akupunktúru, bylinné lekárstvo alebo aromaterapiu. Primárnou funkciou jang je zohrievať, dodávať energiu a stimulovať organizmus, zatiaľ čo jin má za úlohu ochladzovať, zvlhčovať, uvoľňovať a podporovať spánok. Tento princíp sa používa aj pri aplikácii éterických olejov, pretože byliny majú taktiež vlastnosti jin jang.

Relativita energie jin a jang
Jang energia je viac exponovaná a abstraktnejšia. Súvisí s psychologickou úrovňou vedomej mysle a analýzy a odráža silu logiky a skúmania. Napríklad rozmarínový esenciálny olej posilňuje schopnosti, zvyšuje sústredenosť a bystrosť.  Naproti tomu energia jin je temnejšia, zemitejšia a akoby ukrytá. Korešponduje s pocitmi, dojmami, zmyslami a citmi. Posilňujeme ju napríklad olejom z pomarančových kvetov – nerolu a jazmínu, pretože upokojujú a súčasne zvyšujú zmyslovú vnímavosť. Uvedomme si, že jin jang sú spôsoby určenia polarity koexistujúcich síl v každom z nás. A to isté platí o esenciálnych olejoch, kde žiadny nemôže byť stopercentne označený za jin alebo jang. O esenciálnych olejoch teda môžeme povedať, že posilňujú jin alebo povzbudzujú jang, a práve tak majú schopnosť harmonicky riadiť tok energie čchi.

Živly v psychologickej aromaterapii
Princíp energie jin jang a teória piatich elementov patria k dvom základným princípom orientálnej medicíny. Päť elementov môžeme chápať ako päť fáz, premien energie jin jang. Týchto päť odlišných druhov energií sa spája s konkrétnym ročným obdobím, časťou dňa, telesnými orgánmi, duchom, základnou emóciou a vyjadrením najvyššej emócie. Elementy nie sú oddelené, ani pevné. Sú fázami kontinuálneho energetického procesu, ktorý môžeme pozorovať v každom aspekte života. Päť energií možno použiť ako diagnostický nástroj v psychologickej aromaterapii. Tento unikátny systém sa spolieha na využitie všetkých ľudských schopností, logiky, cítenia, intuície aj piatich zmyslov.

Voda predstavuje múdrosť
Živel voda predstavuje potenciál pre rast a kontinuitu života. Je zdrojom latentnej sily, múdrosti, odpočinku, ale aj plodnosti. Orgánom vody sú obličky, ktoré uchovávajú podstatu - genetický základ jedinca. Ten vznikol spojením rodičovských podstát a zodpovedá za rast, reprodukciu a vývoj jedinca. Genetická podstata určuje pevnosť našej konštitúcie a odolnosť voči chorobám. Táto schopnosť obličiek je zdedená a je veľmi zložité ju doplňovať. Úlohou obličiek je i ovládať vodu  v tele a oddeľovať nadmieru telesných tekutín a odpadových látok z krvi. Ak je obličková čchi slabá, vznikajú problémy so zadržiavaním vody – opuchy. V obličkách sídli aj vôľa, od ktorej sa odvodzuje sila a túžba po vytrvalosti. Ak je vôľa silná, vodný element je v harmónii, sme rozhodní, prezieraví a odvážni. V opačnom prípade trpíme apatiou, netrpezlivosťou a máme pocity bezmocnosti. Na  harmonické doladenie použime esenciálny olej z pelargónie, jalovca, cédra, zázvoru či tymiánu.

Drevo a stratégia bytia
Keď element voda znamená vôľu a odhodlanosť žiť, živel drevo sa stará o dostatok motivácie a stratégiu bytia. Orgánom dreva  je pečeň, v ktorej podľa čínskej medicíny prebýva éterický duch. Jemný aspekt duše spájajúci individuálnu myseľ s univerzálnou. Poskytuje mysli pohyb a prispôsobivosť, dodáva rozhodnosť a odvahu k činnosti. Nerovnováha sa pri elemente drevo prejavuje neľútostným jednaním, potláčaním hnevu, výbušnými stavmi, depresiami a nevyjadrenou zlosťou. Tieto emócie zapríčiňujú aj zatrpknutosť a stavy zúfalstva. Pomáha levanduľová, harmančeková, bergamotová,slamihová alebo esencia z pomarančovníka.

Sebavedomie a element oheň
Zatiaľ, čo živel voda je zdrojom nášho úsilia a element drevo ho sústreďuje a usmerňuje, živel oheň poskytuje spôsob, ako rozpoznať to, čo nás reálne naplňuje. Bez porozumenia seba samého môžeme mať energiu a cieľ, ale budeme postrádať radosť. Oheň sídli v našom srdci. V orientálnej medicíne sa srdce považuje za orgán vášne, prijímania a darovania citovej vrelosti. Láska je dokonalá a čistá a nikdy nemôže byť zahanbená, iba zranená. Iba láska má tu silu znovu obnoviť dôveru  a harmóniu a je najväčším učiteľom všetkých duchovných majstrov. Pri nedostatku energie ohňa vzniká nepokoj a problémy s vlastnou identitou a sebadôverou. Skúsme použiť medovkový, nerolový, jazmínový, ružový, rozmarínový, ylang -ylangový alebo pomarančovníkový masážny esenciálny olej.

Dokonalá starostlivosť zeme
Tento element reprezentuje tvorbu a udržovanie fyzickej formy a vyzretie životnej sily do hmatateľnej podoby. Na mentálnej úrovni je spojený s učením, myslením a analýzou. Živel zem  ovláda činnosť pankreasu a žalúdka, ktoré dohliadajú na trávenie fyzickej potravy. Aj psychickej, a preto pri disharmónii v týchto orgánoch máme problémy s koncentráciou, prijímaním a  analýzou myšlienok a informácií. V zásade živel zem - to je predovšetkým podpora a sympatie vo vzťahu k okoliu, mnohokrát bez ohľadu na vlastné potreby. Nedostatok energie zeme spôsobuje, že sa človek  nevie ovládať a pomôcť sám sebe. Odporúčame vyskúšať masáže s pridaním kardamónového, feniklového, kadidlového, citrónového éterického oleja.

Kov učí úcte a etike
Kov ako živel predstavuje výmenu a syntézu energie čchi. Spája sa aj s koncepciou hranice, teda metaforickou „kožou“, cez ktorú prijímame informácie zvonku a odovzdávame ich späť do okolia . Základným orgánom živlu kov sú pľúca, pretože sú zdrojom dychu. A ten je rozhodujúci pre správnu vitalitu tela aj mysle. V opačnom prípade sa dostavuje malátnosť a melanchólia. Dokonca pocity ľútosti, výčitiek, smútku, pričom toto sa dotýka problémov vo vzťahoch a individuality ako takej. Vtedy vyskúšajme vibrácie esenciálnych olejov zo šalvie, eukalyptu, yzopu, borovice, tea tree alebo tymiánu. Zásadným vyjadrením kovu je úcta a pravdivý pohľad na posvätné a výnimočné miesto človeka vo vesmíre. Na základe úcty sa obnovuje schopnosť obnovovať, prehlbovať a očisťovať úctu jednak k sebe, ale aj k planéte.

Základ väčšiny onemocnení spočíva v hĺbke ľudskej duše. A preto najlepším spôsobom ako vplývať na myseľ aj ducha, je pôsobiť na životné látky. A esenciálne oleje sú taktiež životné látky, ktoré vznikli spolupôsobením rastlín a slnečného svetla. Mnoho slniečka v duši, napríklad aj s aromaterapiou želá