Dnes je  12.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia prostredia

Pre harmonizáciu prostredia je veľmi dôležité svetlo - osvetlenie. Vhodné osvetľovacie telesá, ktoré vyhovujú svojou svietivosťou a dizajnom princípom Feng Šuej nájdete v predajniach firmy Movyrob, www.movyrob.sk.

px px

  DETSKÝ SVET PODĽA FENG ŠUEJ                            

px px
Obrázok

Deti citlivo vnímajú narastajúce požiadavky na ich psychiku a preto o to viac potrebujú istotu a stabilitu zázemia. Veľa dobrého môžeme urobiť správnym použitím umenia feng šuej , ktoré má schopnosť harmonizovať prostredie dieťaťa. Čím je prostredie zdravšie, tým sa deti vyvíjajú prirodzenejšie. Feng šuej používa päť živlov – Drevo, Oheň, Zem, Kov a Vodu. Konkrétny živel koluje nielen v žilách dieťaťa, ale nachádza sa aj v jeho okolí. V rôznych formách a obmenách a priamo vplýva na jeho energetickú výkonnosť. Učenie feng šuej je nápomocné aj v prípade, že sa o rodinu pokúšame, ale nedarí sa nám to. Dokonca i vtedy, ak sa práve dieťatko narodilo a v našej domácnosti vznikla nová situácia.

Na materiály, farby a doplnky v byte reaguje každé dieťa individuálne. Harmonizovanie by sme mali prevádzať po vzájomnej dohode s rešpektom na názor dieťaťa. Vytvárajme harmonické prostredie kvôli deťom. Nie preto, že si to želáme my. Vzájomnou kreativitou a toleranciou objavíme množstvo vynikajúcich možností účinkovania piatich živlov v bežnom živote.

Vo všeobecnosti je vhodné spálňu detí či detskú izbu umiestniť v prednej časti domu, bytu a v zóne „deti“ alebo „rodiny“. V prípade, že sa bude nachádzať v zadnej časti príbytku, môžu deti začať akoby „riadiť“ domácnosť. Liečebným zákrokom je tu umiestnenie zrkadla v línii s detskou posteľou a čelom k nej, a to v prednej časti domu. Problém môže nastať aj vtedy, ak je detská izba väčšia ako spálňa rodičov. Zavesme preto kovovú zvonkohru zvonku nad dvere detskej izby a v spálni do stredu brúsenú kryštálovú guľu. Obe pomôcky na červenej stuhe dlhej deväť centimetrov alebo nejakým násobkom tohto čísla.

Feng šuej je efektívne vtedy, keď jeho energetické vibrácie prebiehajú aj vo vnútri človeka. Nestačí premiestniť nábytok a myslieť si, že to začne stopercentne fungovať. Nezabúdajme na to!


IDEÁLNA DETSKÁ IZBA

Pre deti je najlepšie umiestniť izbu na východnej svetovej strane domu, pretože sem prenikajú prvé slnečné lúče, ktoré prinášajú do priestoru jasnú, pozitívnu a aktívnu energiu. Niekedy až natoľko, že bude potrebné pre kľudný spánok použiť tmavé rolety či nepriesvitné závesy. Do úvahy pripadajú aj juhovýchodná a západná strana od stredu obydlia, pričom izba na západ je zvlášť vhodná pre hyperaktívne deti. Aj spánok v takejto izbe bude kľudnejší.

Detská izba spĺňa dve protichodné funkcie – je miestom pre spánok a zároveň pre hru. Celkovo by mala podporovať potreby detí a každé z nich by malo mať svoj vlastný kútik a súkromie, čo sa dá niekedy len veľmi ťažko dosiahnuť. Hlavne, ak je detí viac a rodina žije v klasickom panelákovom byte.

Pri tvorbe izby podľa feng šuej okrem pozitívneho naladenia všetkých členov rodiny sa odporúča správne umiestnenie postele, písacieho stolíka a odkladacieho priestoru. Pri výbere materiálu nábytku, farieb a dekoračných predmetov dbáme na vek a naturel dieťaťa.

Postele umiestnené v zóne „detí“, „partnerstva“ alebo „zdravia“ a na uzatvorenej - silovej stene bez okien, sú predpokladom dobrého vývoja a inteligencie u detí. Najlepšie sú drevené postele, lebo nezachytávajú elektromagnetické žiarenie. A na nôžkach, pretože energia tak môže plynulo prúdiť a dávať energiu oddychujúcemu. Aj upratovanie od prachu a zbytočností tak býva jednoduchšie. Neodporúčame používať poschodové spanie, pretože vrchné dieťa je veľmi blízko pri strope. Vtedy mu zo stropu zavesme kryštálovú guľu na červenej šnúrke o veľkosti deviatich centimetrov. Dieťa na spodnej posteli, ktoré má na nad sebou neposedné telo súrodenca môže nezriedka javiť aj známky psychickej represie a celkové narušenie osobnosti. Preto mu na posilnenie tohto negatívneho momentu zavesme z hornej postele taktiež kryštálovú guličku. Čelo postele nestavajme pod okno, energia je tu omnoho aktívnejšia a bráni nočnému spánku. Posteľ by nemala byť otočená ani smerom k dverám a oknu. A vzdialená čím ďalej od týchto otvorov. Používajme bavlnené prikrývky a vankúše v harmonických farbách a také, ktoré obľubujú deti. V prípade, že je strop skosený, vyrobme si tzv. nebesá nad posteľ z ľahkého a vzdušného materiálu. Skrinky a poličky nad hlavami detí rušia pokojný spánok.

Písací stôl otočme tak, aby dieťa malo možnosť kľudne vidieť na dvere a kto vchádza do izby. Dobrou svetovou stranou je napríklad východná strana, dieťa tak prijíma aktívnu energiu vedomostného rastu. Pri sedení má mať za sebou pevnú stenu - oporu jednak pri sede a symbolicky aj v živote. Najvhodnejšie je použiť drevený stôl so zaoblenými hranami vo svetlejších farebných odtieňoch. A natočiť ho tak, aby naňho dopadalo dostatok svetla. Dieťa má sedieť otočené vo svojom prosperujúcom smere.

Nábytok je dôležitou súčasťou detskej izby. Nemalo by ho byť príliš veľa. Vonkoncom neodporúčame dať deťom starožitný nepoužívaný nábytok, ktorý je mnohokrát „presiaknutý“ neprebádanou minulosťou. Niekedy veľmi negatívnou, a teda nevhodnou pre detský osobnostný vývoj. Svetlé odtiene a aj farebné sú vhodné. Tmavé pôsobia pochmúrne a čiernobiele kombinácie používame skôr pri zariaďovaní izby dospievajúceho dieťaťa. Dôležité sú oblé hrany nábytku a ich praktickosť pre uskladnenie vecí. Skrine vstavané, s ktorými sa nedá hýbať, zamedzujú prúdenie energie pod nábytkom. Aj čistenie podlahy je v tomto prípade zložité. Rozložme časti nábytku tak, aby si deti mohli hračky a iné predmety uložiť podľa vlastnej potreby. Ideálne sú rôzne komody, farebné krabice na podlahe a podobne.

Podlaha vyrobená z dreva a materiálu teplého, príjemného a takého, ktorý sa dobre čistí je ideálna. Na ňu sa výborne hodia malé bavlnené koberce, napríklad s rôznymi detskými motívmi. Mali by sa dať prať a čistiť a tiež premiestňovať podľa momentálnej potreby a priania dieťaťa.

Farba stien v modrom a zelenom odtieni pôsobí na deti upokojujúco. Avšak dbajme i na individuálne potreby detí. Lepšie sú jasné a presvetlené odtiene stien ako tmavé a príliš sýte. Pre dospievajúce dieťa sa hodí čiernobiela kombinácia, teda biele steny a čierny koberec. A to isté platí pri používaní prikrývky a ostatných bytových doplnkov. Pri výbere farieb buďme opatrní, menej je niekedy viac. Používajme farby a materiály harmonizujúce aj so živlami deti. Ak je napríklad dieťa narodené v živle Drevo, kovové doplnky a farby s kovovým nádychom pôsobia rušivo. Dajme mu radšej do izby vodné motívy, modrú farbu, lebo voda podporuje rast dreva. Alebo zakomponujme červenú farbu a prvky ohňa, ktorý energiu dreva zasa ukľudňuje.

Dekorácie zavesené zo stropu, na oknách, obrázky, plagáty sú výbornými pomocníkmi na rozprúdenie energie v detských izbách. Uprednostňujme jemne zvlnené tvary, pretože ostré a hranaté navodzujú nepríjemné pocity. Obrázky zobrazujúce detský svet, hviezdnu oblohu alebo zvieratká vo voľnej prírode a také, ktoré pripomínajú pocit domova a istoty sú najvhodnejšie. Keď chceme posilniť intelekt dieťaťa, umiestnime v izbe jasné svetlo do oblasti „detí“ podľa pakuy. Pre aktívnu pozornosť, chápavosť a rovnováhu emócií u detí, zavesme veternú zvonkohru nad čelo postele, nie čelo dieťaťa, alebo v oblasti „vedomosti“.

Kvety sú príjemným spoločníkom aj pre deti. Pozor dávame na jedovaté rastliny a tie so špicatými listami. Ideálnymi kvetmi do detských izieb sú závesný eschynantus -Aeschynanthus radicans, krotón, lipka izbová – Sparmania africana, fikus alebo brečtan. Deťom ukážme ako sa sejú, zalievajú a klíčia semienka. Budú sa radovať z nového života a novej rastliny. Prebudí to v nich nadšenie a tajomnosť zrodu v prírode. Svoj život budú prežívať oveľa prirodzenejšie a radostnejšie. A nakoniec sa naučia väčšej samostatnosti a zodpovednosti nielen o rastlinku, ale aj o seba.

ZBYTOČNOSTI V DETSKEJ IZBE

V detskej izbe by sa nemali nachádzať zbytočnosti akými sú rôznorodé, často životu nebezpečné elektrické prístroje, nepotrebný nábytok, rozbité a nepoužívané hračky, knihy, ktoré nikto nečíta, vyschnuté tempery či fixy, nekompletné hry a chýbajúce skladacie diely. V neposlednom rade negatívne pôsobia odpadky, špinavé šatstvo a haraburdie v tmavých kútoch izby. Otvorené dvere do izby a nezatiahnuté závesy zrýchľujú energiu a deti nemôžu kľudne zaspať. Zatvorené dvere spomaľujú tok energie a pomáha to deťom navodiť spánok. V detských izbách vytvárajú počítače, televízory a videa negatívnu energiu. Zredukujme používanie elektrických lámp. Ak je to možné, dajme ich čím ďalej od hlavy dieťaťa a postele vôbec. Otvory v zásuvkách uzatvorme chráničmi a dbajme na čistotu a poriadok v izbách, čo je základom dobrého zdravia a poriadkumilovnosti našich detí.

ODSTRAŇOVANIE NEPRIAZNIVÉHO VPLYVU

Ak máme problémy s deťmi, mali by sme sa poprechádzať po byte, dome a zistiť, ktoré oblasti pakuy nám chýbajú, ktoré sú nedostatočne posilnené alebo dokonca preplnené na úkor iných. Možno máme doma nejaké štruktúry alebo objekty, ktoré poškodzujú vchodové dvere, odkiaľ vchádza všetka energia do príbytku aj do nášho života. Prezrime postele alebo písacie stoly detí či sú v poriadku. Dvere do detskej izby rovno pred toaletou, prípadne schodiskom, prinesú všetkým apatiu do života a preto sa snažme o konkrétnu nápravu. Izbu vymeňme alebo medzi dvere detskej izby a schodisko či toaletu zavesme zvonkohru alebo kryštálovú guľu.

Severnú svetovú stranu v izbe detí, ktorá je značne tichá a chladná posilníme jasnou červenou farbou, ozdobnými doštičkami zavesenými na drôtikoch z lesklého kovu a kovovými zvončekmi. Severovýchodnú ostrú energiu upokojíme energiou Zeme a Kovu. Napríklad použitím ružovej, žltej farby a iných mäkkých matných materiálov. Juh a jeho príliš aktívnu energiu dáme do rovnováhy energiou Zeme - svetložltou alebo žltohnedou farbou. Pod posteľ v tomto prípade môžeme uložiť na upokojenie energie terakotovú misku s dreveným uhlím. Juhozápad a jeho energiu zvýšime použitím energie Ohňa a Kovu. Ďalej prvkami purpurovej, červenej či ružovej farby s kľukatými alebo kruhovými vzormi. Veľmi vážnu energiu severozápadu upokojíme pridaním energie Vody a krémovou farbou stien s nepravidelnými vzormi.

Mnohé deti v puberte sú neposlušné, vzdorovité a nemajú záujem o rodinné záležitosti. Je to dosť dobrý dôvod na to, aby sme preskúmali to, a akom smere je ich hlava pri spánku alebo učení. Ako to zistíme? Požiadajte o radu znalca v oblasti feng šuej, ktorý vám určite rád pomôže zvládnuť tento nemalý problém. A potom, upozornime dospievajúce deti na to, aby nespávali na podlahe alebo nízkej posteli. Neprospieva to ich osobnému rastu a vedie skôr k nestálosti a zdravotným ťažkostiam. Jeden nápad. Do severovýchodného kúta izby zavesme malý kryštál, ktorý bude zdrojom energie a prostriedkom harmonizovania smeru vyhradeného na vzdelanie. Pri problémoch s učením sa odporúča použiť rastlinu s názvom cinerária – Senecio cruentus, ktorá má nádherné kvety a navodzuje správnu atmosféru v priestore aj v organizme dieťaťa .

BEZDETNÉ PÁRY A TIE S BÁBÄTKOM

Mnohokrát sa stáva, že partneri sú v poriadku, ale dieťa neprichádza. V tomto prípade feng šuej ponúka pomôcky na to, aby sme sa dieťatka dočkali. Prezrime priestor pred domom aj v dome. Možno nájdeme ostré a „smrtiace“ šípy, ktoré vytvárajú negatívnu energiu. Skontrolujme hlavne vchodové dvere a priestor v ich blízkosti, možno tam rastie veľký strom, nachádza množstvo zbytočností alebo odpadkový kôš? Tieto nezdravé prejavy hatia prístup energie do domu a aj do každej miestnosti, čiže aj do spálne. Vyberme si maľbu alebo fotografiu detí a zavesme blízko postele. A teraz to najdôležitejšie. Vyhľadajme mladého chlapca - panica narodeného v roku Draka a požiadajme ho, aby sa symbolicky „pregúľal“ cez našu manželskú posteľ. Bolo by ideálne to urobiť počas svadobnej noci. Ak nie, lepšie je neskôr, ako nikdy! Môžeme vedľa postele postaviť aj nejaký symbol draka, ktorý stimuluje mužskú energiu jang.

Úplne iná situácia vzniká vtedy, ak pribudne do rodiny prírastok. Hlavne pre partnerskú dvojicu, ale aj pre súrodencov, je to možnosť zažívania nových životných zážitkov a skúseností. Dokonca môže narastať vyčerpanosť a podráždenosť, čo vedie k hlbším krízam a odlúčeniam rodičov. Novorodeniatko dokáže upútať pozornosť natoľko, že sa mu venujeme celý deň a niekedy aj celú noc. Prvoradým pomocníkom je rozhovor a akási deľba práce v domácnosti. Potom posilníme zónu „deti“ a taktiež „ rodiny/ zdravia“. Ak v týchto oblastiach vládne pohoda a rovnováha, odrazí sa to aj v živote každého člena rodiny. Potom je dobré zohľadniť zosúladenie živlu rodičov a živlu dieťaťa. Ale to už téma pre ďalší článok o vzájomnom ovplyvňovaní piatich živlov v našich vzťahoch.