Dnes je  12.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia os. rastu px px px

  ŽIVEL OHEŇ PODĽA FENG ŠUEJ                            

px px
Obrázok

K základným princípom feng šuej okrem piatich živlov drevo, oheň, zem, kov a voda na náš osud vplýva ríša nebies, zeme a ľudí. Ríše sú reálne a metaforické zároveň a potrebujeme ich k ideálnemu naplneniu života. Nebeská energia na nás pôsobí cez podnebie, atmosféru a kvalitu vzduchu a určuje i miesto a čas nášho narodenia. Ríša zeme nám poskytuje všetky materiálne potreby pre zachovanie života. Tretia oblasť – ríša ľudí, rodina a spolupracovníci sa podieľajú na tvorbe harmonických vzťahov a našich pracovných úspechoch.

Už sme si predstavili živel drevo, ktorý na jar vnímame vôkol seba v rôznych podobách. Ďalším v poradí je živel oheň. Jeho sila nám dodáva obrovskú energiu, ktorá nás zohrieva. Zároveň nabáda k ovládaniu energie ohňa a dôkladnému využívaniu tak, aby po nás nezostávali tzv. spálené mosty.


OHEŇ MÁ DVE ČASTI

Živel oheň pociťujeme počas letných dní a na pravé poludnie. Príroda je v tomto čase v plnom kvete, záhrady rozvoniavajú pestrofarebnými kvetmi. Slnečná energia prúdi všetkými smermi a šíri okolo seba teplo ako plamene, ktoré šľahajú z ohňa.

Aj v živote ľudí narodených v živle oheň prevládajú silné emócie, netrpezlivosť, impulzívnosť a spolunažívanie s nimi tak nie je vôbec ľahké. Keď ich oduševnenie  pre nejakú vec vyhasne, idú za iným cieľom. Živel oheň sa charakterizuje v dvoch častiach. Tá prvá hovorí o vzťahu ľudí k sebe a vesmíru, čo je oheň duše. Vzťah k ostatným ľuďom predstavuje oheň ľudstva. Harmónia ohňa duše vplýva na mentálnu i emocionálnu stabilitu človeka. Ak je energia ľudstva v poriadku, ľudia so živlom oheň v krvi sú výbornými spoločníkmi a ťažko ich dostaneme do rozpakov v akejkoľvek spoločnosti. Radi obdarúvajú druhých, sú k nim pozorní, a to isté očakávajú aj od ostatných. Vo všeobecnosti „ohniví“ ľudia milujú smiech, pokiaľ je to vhodné. Taktiež jednoduchosť a dokonalosť prírody. Dokážu byť pokojní a zdá sa, že majú takzvaný "šiesty“ zmysel. Okrem toho, že sa vedia prispôsobiť, zostávajú stále verní svojim ideálom. A presne rozlišujú svoj životný priestor. Zastupujú česť, spravodlivosť a nemožno zabudnúť na ich vodcovské sklony. V prípade disharmónie môžu pôsobiť uponáhľane, vybuchujú ako sopka,  nepremýšľajú o svojich pocitoch. Na zvládnutie svojej ohnivej energie potrebujú dostatok životného priestoru a zostať samými sebou.

PARTNERSTVO S OHŇOM

Energiu živlov bežne pozorujeme v prírode. Podobné charakteristiky nachádzame aj u ľudí. Ak oheň potrebuje pre svoju energiu drevo, spojenie ohňa a vody je riskantné. Partnerstvo ľudí s touto konšteláciou živlov môže byť naplnené večnými hádkami a nedorozumeniami. Žena narodená v živle oheň chce stále „horieť“, radovať sa a otvorene hovoriť o svojich pocitoch a túžbach. Potrebuje vo vzťahu voľnosť, naplnenosť a mať hlavné slovo. Muž – oheň je vášnivý a mal by si dávať pozor, aby sa nedostal do nevyváženého stavu. Ľahko môže totiž dôjsť k situácii, že jeho partnerka nestačí jeho tempu a vzťah sa stáva zložitým a disharmonickým.

Ako sa správa človek so živlom oheň vo vzťahu k ostatným elementom? Drevo a oheň netvoria optimálne partnerstvo, pretože oheň môže za istých okolností odčerpávať energiu dreva. V podstate sú obaja partneri optimistickí a chcú, aby ich spoločný život pôsobil usporiadaným dojmom. Stále uskutočňujú svoje nové nápady a zámery. Drevo pôsobí na impluzívny oheň určitou dávkou stability. A zasa, entuziazmus ohňa motivačne vplýva na ctižiadostivosť dreva. Spojenie ohňa s ohňom pripomína požiar. Ohniví partneri sú plní sily, vášne a neustále hľadajú nové zážitky. Vzniknutý požiar sa hasí veľmi ťažko a zostáva po nich spálená zem. Aj napriek tomu, že sa vedia veľmi rýchlo zaľúbiť, vyžadujú prísun stále novej živnej stimulácie. Celkovo sa vo vzťahu partneri povzbudzujú a získavajú nové sexuálne skúsenosti, v čom spočíva i isté nebezpečenstvo. Dobre sa tu ako harmonizér uplatnia pravouhlé a ležaté tvary oranžovej farby živlu zem, alebo mušľa či fotografie s podobnou tématikou. Pri spojení ohňa a zeme vzniká nádherný vzťah. Je plný stimulácie, pričom senzitívnosť zeme sa dopĺňa s fantáziou ohňa. Láska pretrváva celý život a partneri sa vzájomne rozpaľujú. Pre oheň je dôležité, aby mal vedúce postavenie vo vzťahu. A aby mohol v intímnej oblasti prežívať čosi zakázané. Zem je vtedy šťastná, že môže ohňu naznačiť smer. Spojenie oheň – kov predstavuje kováčsku dielňu. Oheň dokáže tvarovať kov, ktorý takto nadobúda pevnosť a odolnosť. Vzťah je plný deštrukcie, pretože kov má snahu nanútiť svoju vôľu ohňu a oheň chce pretvarovať kov podľa seba. Partneri by mali vsadiť na humor. Keď sa takto porozprávajú pred sexom, prinesie im to úžitok. Alebo môžu na neutralizáciu využiť vplyv prvku zem či zmyselnosť čerstvého ovocia. Poslednou a nepriaznivou kombináciou je vzťah ohňa a vody. Stretáva sa tu romanticky naladená túžba ohňa s citovo chladnejšou vnímavosťou vody. Osoby spolu môžu dobre komunikovať, no len zriedka si prezradia svoje pocity. Dôraz by mali klásť na rozhovory o záležitostiach, ktoré ich spájajú. Tomuto vzťahu prospeje používanie drevených dekoračných predmetov a symbolov.

OHEŇ A EXOTIKA

Pre ľudí narodených v živle oheň sa odporúča používanie exotických motívov v prostredí. V ich byte určite nechýbajú nezvyčajné predmety, ktoré však dokonale zapadajú do scény celkovej atmosféry miestnosti. Prevládať by mali odtiene červenej farby, zelenej alebo farieb zeme. Lásku podnecujú južanské rytmy, korenisté jedlá, oheň sviečok a v kozube či rôzne tienidlá. Trojuholníkové umelecké diela, štíhle sošky, orientálne koberce v červenom prevedení, červené ruže, ľalie alebo exotické kvety a predmety, podnecujú vášeň a harmonizujú dušu ľudí narodených v živle oheň. Pre oheň sú typické červené látky, trojhranné stoly a hravé plastové doplnky. Najvhodnejším zamestaním je sféra vzdelávania, odbory zaoberajúce sa dizajnom alebo módou. Vhodné sú aj veterinárne nemocnice, výrobne chemikálií a laboratóriá liekov, kozmetiky a podobne, kde sa ľudia so živlom oheň dokážu úspešne realizovať. Najlepším druhom profesie je aj oblasť marketingu, public relations, reklamy, módy, práva a chémie.

SRDCE AKO CISÁR

Najvhodnejším druhom relaxácie pre ľudí narodených v živle oheň je joga, meditácia, cvičenie Piatich Tibeťanov, odblokovanie stresu. Pri fyzických aj psychických problémoch pomáha pokojné masírovanie ramien a chrbta tak, aby vzťah medzi telom, mysľou a srdcom boli v rovnováhe. Ohniví ľudia obľubujú zvieratá a prírodu, ktorá ich napĺňa láskou a harmóniou. Pozor by si mali dávať na unáhlené závery vo vzťahu k sebe a okoliu a taktiež na prehnané emócie, ktoré oslabujú predovšetkým ich srdce aj tenké črevo.

Horká príchuť, charakteristická pre oheň, je najľahšou z chutí. Čistí, podporuje rozumové konanie, má antibiotické vlastnosti. Napomáha chudnutiu a neutralizuje ostatné chute. Táto chuť súvisí s bioklimatickým faktorom – horúčavou. Na silnom slnku si preto chránime hlavu pokrývkou, aby nám teplo nepreniklo dovnútra a nespôsobovalo prehriatie a spálenie pokožky, čo je aktuálne s práve prichádzajúcimi letnými dňami a horúčavami.

Nášmu srdcu, cievam, mozgu a tenkému črevu prospieva ľahko stráviteľná strava. Vhodná je  pohánka, čerstvé ovocie, zelenina a dostatok tekutín. Živel oheň znamená v našom živote duševný vývoj, inšpiráciu, intuíciu, zvedavosť, záujem a učenie. Rozvíjajme ohnivú energiu, ktorá má povahu mladosti, predstavivosti, vyjadrovacích schopností a reči. Naše srdce sa považuje za „cisára“ medzi orgánmi, pretože vníma všetky poruchy aj pozitívne zmeny v ostatných orgánoch. Stav nášho srdca sa odzrkadľuje na našich očiach a tvári. Istotne poznáme situáciu, keď sa nás opýtali, či sme zamilovaní, pretože vyzeráme tak dobre. Veľa zamilovanosti a lásky všetkým praje