Dnes je  12.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia os. rastu px px px

  ŽIVEL ZEM                            

px px
Obrázok

Staré čínske učenie feng šuej o zdravom živote a bývaní,   prináša modernému človeku množstvo zaujímavých nápadov na zharmonizovanie seba a prostredia. Z mnohých metód, ktoré používa, je tá o piatich živloch drevo, oheň, zem, kov a voda, najznámejšou. Jednoduchým spôsobom poukazuje na prirodzené prepojenie živlov a ľudskej psychiky, ktorá sa vzďaľovaním od prírodných zákonov vystavuje rôznym civilizačným ochoreniam.

Po živloch drevo a oheň prichádza na rad živel zem. Symbolizuje pevné a živné prostredie pre rast semien. Z jej energie život vychádza a do nej sa aj vracia. Vládne na jeseň a v prechodných častiach dňa. Charakterizuje ho babie leto so slnkom, stojacim nízko na oblohe a klesajúcim k západu. Jesenná energia sa tlačí do zeme, je bezpečná a umožňuje koncentráciu.

Aj reprezentanti zeme sú plní stability a pomáhajú ostatným udržať si pevnú pôdu pod nohami. Chcú za každých okolností vyhovieť každému, a preto sa vyhýbajú konfliktom. Nechýba im istá podnikavosť. A ešte väčšia schopnosť vážne zhodnotiť všetky okolnosti podnikania tak, aby stálo na pevných základoch. Ak je energia zeme u ľudí v rovnováhe, sú trpezliví a pokojní. Chutí im jesť, ich svalová hmota nemá prebytočný tuk. Tanec, chôdzu, zmyselnú masáž pri plameňoch sviečky a vôni kadidla, ale aj prácu v záhrade, využívajú na doplnenie chýbajúcej energie. K matke majú vybudovaní vynikajúci vzťah a ich zmysel pre spravodlivosť je inštinktívny. Sťahovanie, cestovanie, k tomu ustráchanosť, tvrdohlavosť, lakomosť a prehnaná starostlivosť o druhých, blokuje u týchto ľudí pravidelný tok energie. Nepravidelná strava je predohrou k zlému tráveniu a ukladaniu tuku. Svalová hmota stráca silu a poškodzujú sa orgány zeme - slezina a žalúdok. Odporúčaným typom relaxácie môžu byť cviky na uvoľnenie prednej časti nôh. Kolenám venujeme osobitnú pozornosť a masáž zakončíme na chodidlách. Vhodná je masáž čela a líc smerom ku krku a jemná masáž brucha. Muž-zem je vo vzťahu veľmi zdržanlivý a chce, aby partnerka dobývala jeho lásku. Žena - zem môže na nás pôsobiť istým chladom, ale vo svojom vnútri je veľmi citlivá a zmyselná. V partnerskom vzťahu má sklon k dominantnosti. Charakteristickým materiálom pre posilnenie živlu zem v prostredí môže byť keramika, mramor, porcelán, žltá a oranžovohnedá farba predmetov, pravouhlé, ploché a kvadratické tvary.

S nedostatkom pevnej zeme pod nohami, môžeme mať obtiaže so získavaním peňazí alebo majetku. Sme dezorientovaní, vyvedení z rovnováhy, trpíme nedostatkom sebaúcty a cítime sa ako pierko vo vetri. Živel zem pre nás predstavuje dobu, keď naše skúsenosti vytvorili určitý stupeň múdrosti. Takto posilnení dokážeme ľahšie zvládať energiu kovu, ktorá je neoblomná a ťažko prístupná. Živlu kov a jeho prioritám, bude venovaná už nasledujúca časť.