Dnes je  12.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

Harmonizácia človeka px px px

  ŽIVEL OHEŇ A ROMANTIKA ŽIVOTA                            

px px
Obrázok

Živly drevo, oheň, zem, kov a voda predstavujú päť kvalitatívne odlišných druhov energie čchi, ktorá prúdi všade a vo všetkom. Jej sila sa neustále mení a zároveň udržuje rovnováhu podľa princípu jin – jang. Výsledkom zdokonaľovania tohto princípu, je aj fungovanie piatich živlov v takzvanom energetickom kolese. S prvým živlom drevo, ktorého energetické vibrácie sledujeme na jar, sme sa už zoznámili.

Ďalším z elementov je živel oheň. Slnko je vtedy najvyššie na oblohe a putuje po jej južnej strane. Keď si všímame letnú prírodu, je v plnom kvete. Ohnivá energia prúdi všetkými smermi a šíri okolo seba teplo ako plamene, ktoré šľahajú z ohňa.

Aj u ľudí narodených v živle oheň prevládajú „horúce“ emócie, porozumenie, láskavosť a slávnostnosť. Tieto osoby sú obvykle rozumné a schopné vyjadriť bez problémov svoje pocity. Necítia voči nikomu žiadnu nenávisť. Napriek tomu u nich občas badáme akúsi nerovnováhu, prejavujúcu sa netrpezlivosťou a impulzívnosťou. Spolunažívanie tak nie je ľahké a postačí, aby sa naučili ovládať svoje neovládateľné emócie. Oni vždy potrebujú oduševnenie pre konkrétnu vec. Ak vyhasne, pustia sa za iným cieľom. Pri živle oheň je zaujímavé to, že človek nosí v sebe dve energie. Jednak ide o vzťah k vlastnej osobe a k vesmírnym princípom, čo predstavuje „oheň duše“. Vzťah k ostatným ľuďom je zasa „oheň ľudstva“. Harmónia „ohňa duše“ vplýva na mentálnu a emocionálnu stabilitu človeka. Ak je „oheň ľudstva“ v poriadku, títo ľudia sú výbornými spoločníkmi a ťažko ich dostaneme do rozpakov v akejkoľvek spoločnosti. Vo všeobecnosti milujú smiech, pokiaľ je to vhodné. Taktiež jednoduchosť a dokonalosť prírody. Dokážu byť pokojní a zdá sa, že majú takzvaný "šiesty zmysel." Vedia sa prispôsobiť, ale zostávajú verní svojim ideálom. V prípade disharmónie energií ohňa, môžu na nás „ohnivé“ osoby pôsobiť uponáhľane, vybuchujú ako sopka a nepremýšľajú o svojich pocitoch. Muž so živlom oheň sa vie vášnivo zaľúbiť a jeho náruživosť ho vedú k potešeniu v záležitostiach lásky. Ženy, priradené k živlu oheň, potrebujú vo svojom živote radosť a vášeň, inak „vyhasínajú“ a hľadajú nové možnosti vzplanutia. Potrebujú mať aj pocit voľnosti a v partnerstve zasa hrať prvé husle. Živel oheň má vplyv na srdce, pretože tu sídli láska – motivačný prvok romantiky nášho života. Oslabené srdce, hlavne pri strese, je dôkazom neprítomnosti alebo len malej prítomnosti nezištnej a čistej lásky k sebe a okoliu. Odporúčaným druhom relaxácie pre ľudí narodených v živle oheň je joga, meditácia a pravidelné odblokovanie stresu. Využívame pokojné masírovanie ramien a chrbta tak, aby telo, myseľ a srdce tvorili jednotu. Vo všeobecnosti sa nedostatok živlu oheň prejavuje stuhnutými kĺbmi, vyschnutou pokožkou, bolesťami očí a zlým krvným obehom. Únava, neschopnosť prejaviť lásku, pocity, vášeň, podliehanie panike, úzkosti a strachu z budúcnosti, prinášajú ľuďom zablokovanie v rôznych oblastiach života.

Do svojho života vnesieme viac lásky a ohňa použitím červenej farby, špicatých, hranatých, trojuholníkových tvarov, sviečok, kozubov a hravých plastových doplnkov. Lásku, a teda živel oheň, podnecuje napríklad aj hudba s južanskými ohnivými a rezkými rytmami, korenisté jedlá alebo súhra svetiel a zrkadiel. Dovolenka na slnku pri mori, nočné prechádzky po pláži a pozorovanie zapadajúceho slnka, sú výbornými harmonizérmi v našom živote. Poznáme to nakoniec aj z romanticky ladených literárnych diel a filmov.

Prostredie obohatíme ohnivou energiou pridaním psa, mačky, spevavého kanárika, kadidla, sviečok alebo urobme oheň do kozuba či donesme do vázy červené kvety. Keď cítime, že nám v našom živote chýbajú vibrácie elementu oheň, dýchajme a vnímajme slnečné svetlo počas dňa. Príliš mnoho ohňa prejavujúceho sa neustálou kritikou a hlukom, ktoré nakoniec podnecujú i hádky a nepríjemné nálady, zmiernime použitím keramických predmetov a prvkov zeme. Tá tvorí ochranu pred žiarením slnka, veď obyvatelia v trópoch používajú hlinu ako základný stavebný materiál. Neznesiteľnú páľavu zo slnka oslabíme pridaním vody, v byte fontánkou, obrazom oceánu, záhradným jazierkom v okolí domu a podobne. Pokiaľ sme presýtení ohňom, choďme v noci na prechádzku a preciťujme energiu mesačného svitu.

Tak či onak, oheň predstavuje prvok svetla, života, radosti a šťastného života. Bez slnka, ktoré symbolizuje život a život bez lásky, je mostom k umieraniu ľudskému aj vesmírnemu. Nezabúdajme na romantiku nášho života a na oheň v našich srdciach.