Dnes je  19.08.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

diochi_clanky px px px

  LYMFATICKÝ SYSTÉM - REGENERÁCIA  

px

Imunitný systém dokonale pracuje vtedy, ak sú v dobrej kondícii obličky, slezina, lymfatická a hormonálna sústava. Pri lymfatickom systéme sa pozastavíme a vysvetlíme si princíp jeho fungovania v organizme. Lymfa je v podstate tkaninový mok, ktorý tvorí prostredie pre existenciu buniek. Sú v ňom látky uplatňujúce sa pri ochrane organizmu proti infekcii. Lymfatický systém tvoria lymfatické cievy, lymfatické uzliny, lymfatické kmene a lymfatické orgány. Tento systém sa veľmi podobá krvnému, je však jemnejší, otvorený a nemá centrálnu pumpu, srdce, ako systém krvný. Lymfatickými cievami sú prestúpené všetky tkanivá ľudského organizmu a absorbujú prebytočné tekutiny a zaisťujú ich návrat do krvného riečiska. Lymfatický systém sa stará o odstraňovanie jedovatých splodín, ktoré vznikajú v priebehu metabolických procesov v organizme. O lymfatický systém sa môžeme preventívne starať pravidelným užívaním prípravkov Diochi. Ideálnymi sú kvapky Sagradin, Diocel, Diocel biominerál, Venisfér, ale aj kapsule Gerocel, Cytonic, Viraimun.

Lymfa a odpadové látky organizmu

Lymfa je bezfarebná tekutina kolujúca v lymfatickom systéme, ktorá zberá nečistoty z celého tela a vracia sa do krvi. Zloženie lymfy je premenlivé a podobné krvnej plazme, s menším obsahom bielkovín a závisí tiež na charaktere tkaniva alebo orgánu. Napríklad lymfa z čriev je bohatá na tuky, v ktorej sa tvoria. Denne sa vytvoria asi dva až tri litre lymfy. Pohyb lymfy v lymfatických kapilárach a cievach je zaistený sťahovaním kostrových svalov, preto u ležiacich pacientov sú potrebné masáže, aby lymfa bola neustále v pohybe a plnila svoju funkciu. Lymfa odvádza prebytočné tekutiny, stará sa o odvod tukov, predovšetkým triacylglycerolov a ochraňuje organizmus pri infekcii. Vtedy v lymfatických uzlinách prebieha zápal, dochádza k ich zväčšeniu. Pri zväčšených uzlinách, ale hlavne preventívne užívame Gerocel a Viraimun kapsule, www.diochi.sk k tomu Levamin, Estrozin, Androzin, Diocel, Gerocel, Venisfér kvapky, ktoré regenerujú obličky, nadobličky, slezinu a zároveň lymfatickú sústavu.

Starostlivosť o lymfatický systém

Lymfatický systém má počiatok v lymfatických kapilárach vedúcich pozdĺž tepien a žíl. Tenkostenné trubičky tvoria hustú sieť vo väčšine orgánov nášho tela. Zberajú tkanivový mok, ktorý prestupuje stenou lymfatických kapilár. Po prestupe už nehovoríme o tkanivovom moku, ale o miazge - lymfe. Lymfatické kapiláry sa spájajú v lymfatické cievy, ktoré majú chlopne brániace spätnému toku lymfy. Nenájdeme ich v centrálnom nervovom systéme kostí, zubov a chrupaviek. V priebehu lymfatických ciev sú lymfatické uzliny - nódy, ktoré nahmatáme napríklad na krku, v prsiach, slabinách, podpazuší. Lymfatické uzliny majú obvykle obličkový alebo fazuľovitý tvar. Na povrchu je väzivová blana a vnútri trámčina. Počet lymfatických uzlín, veľkosť a stavba závisí od veku a prekonaných chorôb. Lymfatické cievy sa spájajú do dvoch veľkých lymfatických miazgovodov, hrudný lymfatický miazgovod a pravý lymfatický miazgovod, ktoré ústia do hlavopažných žíl krvného systému. Najväčší je hrudný lymfatický miazgovod, ktorý odvádza lymfu z dolnej a ľavej polovice tela. Pravý lymfatický miazgovod vedie lymfu z pravej polovice hlavy, krku, pravej hornej končatiny a pravých pľúc.

Týmus a imunita v jednote

Lymfatické orgány sa delia na centrálne a periférne. Centrálnym lymfatických orgánom je u človeka týmus. Medzi periférne lymfatické orgány patria lymfatické uzliny, slezina a mandle. Týmus je uložený za hrudnou kosťou. S postupom veku sa zmenšuje a mení na väzivo. V detstve je týmus veľmi dôležitý pre vývoj a správnu funkciu imunitného systému. Dozrievajú tu T-lymfocyty, ktoré hrajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Slezina je uložená za žalúdkom pri chrbtici. Tvarom pripomína kávové zrno. Na povrchu je väzivové puzdro vybiehajúce dovnútra ako trámčina vyplnená tmavo červenou dreňou z červených krviniek - erytrocytov a bielou dreňou - lymfatické tkanivo. V slezine vznikajú lymfocyty a monocyty, ktoré po premene na makrofágy odbúravajú deväťdesiat percent zanikajúcich červených krviniek. Preto sa pri ochoreniach sprevádzaných rozpadom krviniek slezina zväčšuje. Odporúčame praventívne, ale aj pri akútnom stave, energeticky dopĺňať slezinu prípravkami Baktevir, Levamin, Venisfér, kapsulami Viraimun, Gerocel.

Lymfatický systém a jeho zlyhávanie

Pokiaľ lymfatický systém nefunguje správne, dochádza v podkoží k hromadeniu vody, tuku a odpadových látok. Lymfatický systém so zlou funkciou sa spočiatku prejavuje ako nenápadná únava nôh, neskôr celého tela, opuchmi členkov, lýtok, stehien a nakoniec i opuchmi v brušnej dutine. Splodiny metabolizmu sa ukladajú do medzibunkových priestorov a lymfatický systém nezvláda plniť svoju funkciu. Preto je veľmi dôležitá prevencia, napríklad vo forme užívania prípravkov Diochi. Nápomocná môže byť lymfatická masáž s použitím krému Diocel artrizone, posilňuje lymfatický systém, predčasnú tvorbu vrások a výskyt celulitídy. Lymfodrenáž je proces uvedenia lymfy do chodu. Masáž sa prevádza špeciálnymi hmatmi a cvikmi s použitím klasickej masáže, prvkov akupresúry a rôznych masážnych prostriedkov a zábalov z bylín a éterických olejov. Prevádza sa aj prístrojová drenáž, kedy špeciálny prístroj simuluje ruky maséra.

Akné, celulitída a lymfa

Každá väčšia záťaž ľudského organizmu, jazvy po zraneniach a operáciách či prekonané infekcie, môžu spomaliť, zastaviť priechod lymfy, spôsobiť napätie, bolesť, hromadenie toxínov a zápalové zmeny. Existuje taktiež spojitosť s oslabením funkcie lymfatickej sústavy s problémami pokožky typu akné, celulitída a podobne. Na riešenie transportnej a filtračnej schopnosti lymfy sa všeobecne odporúča vyhýbať tučným potravinám, mliečnym výrobkom, červenému mäsu, chemicky spracovaným a rafinovaným potravinám a cukru. Volíme radšej potraviny prečisťujúce lymfatický systém, čerstvé ovocie a zeleninu.