Dnes je  19.08.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

diochi_clanky px px px

  TENKÉ ČREVO – ŽIVOTNÁ ESENCIA  

px

Mať dobrý imunitný systém je dnes základom pre dobré zdravie, pretože organizmus v perfektnej kondícii prináša spokojný a kvalitný život. Znamená to, poznať ako pracuje ľudský organizmus, v prípade životnej sily je to mechanizmus tenkého čreva. Asi tri centimetre široká svalová trubica produkuje a obsahuje tráviace enzýmy. Potrava zo žalúdka prechádza cez jeho prvú časť – dvanástnik. Ten je častým hostiteľom rôznych vírusov a baktérií a tu sa aj najčastejšie tvoria žalúdočné vredy. Tenké črevo chemicky rozkladá potravu, transportuje ju z čreva do krvi, nestrávené zvyšky posúva smerom do hrubého čreva a ochraňuje tak organizmus od cudzorodých látok. V mesiaci júni chránime a regenerujeme tenké črevo za pomoci prípravkov Intocel, Venisfér, Sagradin, Gerocel kvapky, kapsulami Deviral, Supracid a Vista clear. Z čajov odporúčame Alojziu trojlistú a Burrito. Intocel stabilizuje povrch čriev, Venisfér má v rámci antioxidantov číslo jedna, Gerocel kvapky v maximálnej miere regenerujú tráviaci trakt. Čaj Alojzia trojlistá upravuje činnosť žalúdka, Burrito zlepšuje metabolizmus a kondíciu v tenkom čreve.

Oddeľovanie čistého od nečistého

Tenké črevo je dlhé asi 3 -5 metrov a nadväzuje na žalúdok a končí na prechode do hrubého čreva. Má tri časti – dvanástnik, lačník a bedrovník, pričom dvanástnik je prvou a najkratšou časťou. S každou sťahovou vlnou doň prichádza obsah žalúdka a premiešava sa s výlučkami dvanástnikových žliaz, pankreasu a so žlčou. Sliznica dvanástnika je silná a sú v nej žliazky – Brunnerove, ktoré produkujú alkalický hlien a ten neutralizuje kyslý obsah prichádzajúci zo žalúdka. Pokiaľ nás napríklad škriabe v hrdle, bolí za hrudnou kosťou, alebo nám zuby reagujú na chlad a sladkosti, určite sa dostaví aj tzv. pálenie záhy. Vzniká vtedy, keď sa svalový zvierač uvoľňuje a prepúšťa kyslý obsah žalúdka do pažeráka. Hovoríme tomu refluxná choroba pažeráka. Najčastejšími faktormi sú nepravidelný príjem a skladba stravy, stres, tehotenstvo, infekcie mikroorganizmami typu Helicobacter pylori, na ktorý účinkuje užívanie kapsulí Vista clear, Deviral a prípravku Intocel. Okrem toho by sme mali obmedziť slané jedlá, čokoládu, pepermint, kávu, surovú cibuľu, alkohol, ale aj citrusy a pikantné jedlá. Pomáhajú zásadité jedlá, mandle, ale aj dlhodobejšie užívanie kapsulí Cytonic a Supracid.

Dvanástnikové vredy

Poškodenie žalúdka, alebo dvanástnika, vzniká ako dôsledok spätného pohybu (refluxu) k yslého obsahu žalúdka. Pokiaľ sa sliznica poškodí plytko a prechodne, zahojí sa. Ak zápal prenikne do hlbších vrstiev steny žalúdka ( svaloviny, väziva), môže spôsobiť dlhodobejší zdravotný problém. Hlavnými rizikovými faktormi ochorenia je Helicobacter pylori, ktorý je zodpovedný za 90 % vredov dvanástnika a 80 % vredov žalúdka. Ďalšími faktormi sú dlhodobé užívanie protizápalových liekov ako ibuprofen, salicyláty, fajčenie, stres a chronické ochorenie dýchacích ciest a obličiek, alkoholizmus. Strava by mala obsahovať čím viac karoténoidov, užívajme korenie kurkuma, čili, cesnak, pomleté alebo namočené ľanové semeno, ovocie a zeleninu bohaté na vitamíny A, C a zinok, probiotiká, domáci med, kamilkový alebo Burrito čaj, (www.diochi.sk). Vyhýbajme sa sýteným, horúcim aj studeným nápojom, veľkému množstvu kávy, zelenému čaju na lačno, čiernemu koreniu, fritovaným a grilovaným jedlám, cigaretám, alkoholu.

Helicobacter pylori

Tento mikroorganizmus objavili v Nemecku v roku 1875, ale veľkú popularitu si získal hlavne za posledných dvadsať rokov. Určite sa za jeho častý výskyt podpisuje stres, nevhodná skladba stravy a prekyslenie organizmu. Diagnostikovanie mikroorganizmu sa spája s vredovou chorobou žalúdka, kožnými problémami a chorobami tzv. špinavých rúk. Baktéria sa šíri práve cez špinavé ruky, riady, spoločné uteráky, cez vyšetrenie endoskopickou sondou v gastroenterologickej ambulancii pri jej nedostatočnej dezinfekcii. Helicobacter pylori sa vyšetruje odobraním vzorky zo sliznice žalúdka a jej histologickým rozborom, alebo bezbolestným dychovým testom a preukázaním protilátok v krvi, ale od tohto vyšetrenia sa ustupuje, pretože sa nepovažuje sa postačujúce. Prevenciou pred Helicobacterom pylori zostáva pravidelné užívanie prípravku Intocel, Astomin a hlavne kapsulí Vista clear, Supracid a kapsulami Deviral. Supracid svojím zložením vplýva na udržiavanie rovnováhy medzi kyslým a zásaditým prostredím v organizme, Vista clear a Deviral preventívne pôsobia proti výskyte baktérie Helicobacter pylori. Dennodenne konzumujme tmavozelenú zeleninu, brokolicu, karfiol, cesnak, feferónky a pálivá paprika v primeraných dávkach dokonca liečia vredy, z byliniek používame hlavne zázvor, rascu, škoricu, sladké drievko.

Osvieženie a regenerácia v jednom

Čaje, v začínajúcom letnom období, pôsobia nielen na osvieženie organizmu, ale plnia aj funkciu regeneračnú. Alojzie trojlistá pomáha pri migrénach, depresiách, upravuje činnosť žalúdka, srdca, pľúc a pre svoju citrónovú arómu ňou dochucujeme iné čaje a jedlá. Obsiahnutý cineol obmedzuje množenie plesne Candida albicans, geranol zasa ničí rôzne parazity. Burrito čaj je vhodný pri prejedení, nadúvaní, intoxikácii alkoholom a obľúbime si ho aj pri letnej únave a bolestiach hlavy.