Dnes je  19.08.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

diochi_clanky px px px

  ZDRAVÝ ŽIVOT A SPRÁVNA DETOXIKÁCIA PEČENE  

px

Jarné obdobie je určené na detoxikačné kúry, a to predovšetkým chemickej továrne a laboratória na čistenie krvi – pečene. Výskumy však potvrdzujú, že veľmi obézni ľudia so steatózou pečene ( stukovatenie ),by nemali držať žiadnu radikálnu diétu. Riziko spočíva v obmedzení tukov a tým pádom zvýšenej konzumácii cukru. Pečeň leží pod bránicou na pravej strane tela a stará sa o produkciu žlče. Je zásobarňou vitamínov, tukov a glykogénov, vplýva na látkovú premenu, metabolizmus cholesterolu, detoxikáciu od liekov, toxínov, alkoholu a hlavne požiera baktérie a vírusy. Zaťažujeme ju nevhodnou stravou, nočným vyjedaním chladničiek, alkoholom. Na regeneráciu potrebuje pečeň pokojný nočný spánok, aby sme potom počas dňa nepociťovali únavu a neschopnosť sústradiť sa na aktívnu činnosť. Pečeň sa stará aj o dobrú kondíciu svalov, šliach, očí, cievneho systému, o bezchybný stav pokožky pri ekzémoch a alergiách. Okrem detoxikácie organizmu zmenou stravy, odporúčame doplňujúcu detoxikáciu prípravkami Detoxin, Astomin, Estrozin, Nervamin, Deviral kapsuly z čajov Lycium chinense alebo Černohlávok obyčajný - Prunella vulgaris.

Nadmerný príjem tukov ohrozuje zdravú pečeň

Pečeň u zdravého človeka nie je schopná ukladať nadmerný príjem tukov a tak stukovatie. Preto mnohých prekvapuje, že ju nezaťažujú alkoholom, toxínmi a ona nepracuje tak, ako by mala. Diéta na ochranu pečene sa odporúča hlavne pri preukázaných ochoreniach typu hepatitída, pri toxickom poškodení napríklad alkoholom, pri nealkoholickej steatóze – stukovatení, pri akútnej mononukleóze, kedy je potrebné potlačiť zápal, podporiť regeneráciu pečeňových buniek a odľahčiť zaťaženie parenchýmu pečene. Okrem úpravy stravy, kedy úplne vylúčime alkohol, údeniny, solené druhy mäsa, konzervy, údené ryby a syry, ale aj živočíšne bielkoviny, sladené a prifarbované nealkoholické nápoje, sa odporúča vynechať väčšiu fyzickú aktivitu a záťaž. Uprednostňujeme príjem potravy v menších dávkach počas dňa. Jedlo by malo obsahovať kvalitné bielkoviny vo forme hrášku, kukurice, sóje, nízkotučného tvarohu, surového ovocia a zeleniny, polievky zo zeleniny a strukovín, orechy a olejnaté semená, ktoré obsahujú esenciálne mastné kyseliny, vitamíny E a B, antioxidanty a dvakrát denne pridajme do jedla čajovú lyžicu ľanového oleja. Pred spaním vypime pohár filtrovanej vody a užime vitamíny B a C, skonzumujme kúsok pečiva, orecha, tofu.

Pečeň z energetického pohľadu

Pečeň je dôležitým detoxikačným orgánom a viaže sa k nej viac než päťsto metabolických funkcií. Filtruje krv od toxínov, kontroluje hladinu krvného cukru, premieňa uhľohydráty, bielkoviny a tuky, vyrába enzýmy a žlč. Spolu so žlčníkom sa stará o čistotu nášho vnútra. Splodiny sa cez pečeň odburávajú v priebehu celého dňa. Podľa orgánových hodín je jej maximálna aktivita v noci, medzi 1. a 3. hodinou. Pečeň je miestom, kde se tvoria krvné elementy a pri ťažkom poškodení kostnej drene preberá úlohu krvotvorby. Podieľa sa na minerálovom a vodnom hospodárstve a má tiež schopnosť zhromažďovať niektoré dôležité látky. Pečeň si vytvára zásobu vitamín A na desať mesiacov, vitamín D 3 na štyri mesiace, vitamín B12 až na niekoľko rokov a uskladnené je tu aj železo vo forme feritinu. V dôsledku ťažkého poškodenia pečene sa aktivita obličiek môže zvýšit natoľko, že sa to prejaví zlým krvným obehom v oblasti brucha a zlyhávaním činnosti obličiek. Preto nezabúdajme na pitný režim, voda je nosičom rozpustených toxínov, ktorých sa organizmus potrebuje pravidelne zbavovať.

Hormonálne problémy a disharmónia pečene

Šľachosvalový obvod pečene prebieha vnútorným kotníkom, cez holennú kosť hore po vnútornej strane lýtka a stehna ku slabinám a končí v pohlavných orgánoch. Oslabenie v tejto dráhe naznačuje aj niektoré sexuálne poruchy, hlavne u žien v období klimaktéria. Na posilnenie pečene a žlčníka preto odporúčame užívať prípravok Estrozin. Obsahom prírodných fytohormónov, ktoré v staršom veku prirodzene ubúdajú, sa môže zvýšiť i riziko osteoporózy a ochorenia srdca. Pravidelným užívaním Estrozinu ochraňujeme pečeň, hladina estrogénu v tele stúpa, príznaky depresií odznievajú, spomaľuje sa proces starnutia. Estrogény zohrávajú konkrétnu úlohu aj pri prevencii koronárnej aterosklerózy, pretože znižujú hladinu sérového cholesterolu. Pozitívne vplývajú pri problémoch so zväčšením pečene, na činnosť nadobličiek a pomáhajú pri znižovaní telesnej váhy. A fytohormóny v nemalej miere napomáhajú telu zmierniť negatívne účinky klasickej hormonálnej liečby.

Pozitívny účinok antioxidantov

Antioxidanty sú schopné v organizme neutralizovať agresívny účinok voľných radikálov bez toho, aby sa samy stali pre nás nebezpečnou molekulou. Okrem dôležitého antioxidantu - betakaroténu, ktorý obsahuje bylina Lycium chinense, alebo vitamínu C v prírodnej forme a fenolov, existuje mnoho ďalších látok a potravín s antioxidačnými účinkami. Silnými antioxidačnými účinkami sa môže popýšiť prípravok Nervamin – www.diochi.sk , ktorý obsahuje vzácny nardový olej. Pôsobí pri mnohých druhoch plesní, podporuje činnosť pečene, srdca, krvotvorbu a harmonizuje centrálnu nervovú sústavu. Niektoré druhy plesní dobre prenikajú do dýchacích ciest a pľúc a sú tak významnými alergénmi. Vtedy vyskúšajme k Nervaminu pridať 3 x denne kapsulu Deviralu. Nervamin používame aj pri aromatizovaní jedla a pitia, natierame ním bolestivé bedrové kĺby, pridávame do kúpeľa pri reumatických bolestiach. Nervamin obsahuje sedem prírodne čistých a uzdravujúcich silíc, ktoré telo regenerujú a detoxikujú od toxických látok. Nardová silica podporuje rast a prirodzenú farbu vlasov, upokojuje pri epilepsii, parkinsonizme, hyperaktivite, agresívnom a impulzívnom správaní. Vyskúšajme Nervamin pri znižovaní vysokého krvného tlaku a hladiny zlého cholesterolu v krvi. Kardamómová silica zasa brzdí množenie chrípkového vírusu typu A a B, používa sa pri poruchách tráviacej sústavy, má tonizujúce účinky pri impotencii a hnačkách.

Černohlávok obyčajný a cholesterol

Čaj z Černohlávku obyčajného, má podľa najnovších výskumov vplyv na udržiavanie hladiny dobrého cholesterolu v krvi. Bylina má protizápalové účinky a harmonizuje meridián pečene. Posilňuje organizmus pri chrípkach, infekciách pečene, hnačkách, krvácaní a gynekologických problémoch. Eliminuje riziko vzniku hypertenzie a podporuje regeneráciu väziva. Zvonku odvarom z černohlávku umývame nečistú a zapálenú pokožku s akné. Černohlávok používame ako prevenciu pri zmenách v lipoproteínovom profile a zvýšenémom obsahu tukov v pečeni. Mladé listy černohlávku môžeme použiť aj na prípravu chutného zeleninového šalátu.

Dobrá rada nad zlato

Regenerácia pečene by počas apríla mala prebiehať formou zmeny stravovacích návykov, zvýšeného príjmu červeného a žltého ovocia, morských rýb a horčinov vo forme pučiacich listov púpavy, ale aj iných zelených vňatí a šalátov. Jedálniček si doplňme o potraviny bohaté na zinok, jód a vitamín A, posilnime telo antioxidantmi v podobe sóje, brokolice, kapustovej zeleniny, citrusového a bobuľovitého ovocia, paradajok, cesnaku a cibule, obilnín, semien, orechov a strukovín.