Dnes je  12.11.2019                              |     Kontakt     |    Mapa stránok   |

diochi_clanky px px px

  SRDCE POD KONTROLOU                      článok vyšiel v časopise Jasnovidka

px

Ochrana srdcovo - cievneho systému

Srdce nie je len sídlom lásky, jeho úlohou je transport a distribúcia najdôležitejšej tekutiny v organizme - krvi. Srdce leží v hrudníkovej dutine, z oboch strán obklopené pľúcami. Ochraňuje ho väzivový vak, osrdcovník (pericardium). Každú minútu sa stiahne približne 70-krát, aby napumpovalo krv do cievnej sústavy. Krvný obeh zaisťuje, aby sa krv dostala do pľúc, tu sa okysličí a rozvádza živiny ku všetkým bunkám.
Podľa tradičnej čínskej medicíny je obdobím najvyššej aktivity srdca leto. Regeneráciu srdcovo-cievneho systému je vhodné vykonávať práve teraz. Zvýšme konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny, zelených vňatí, vylúčme mastné a vyprážané jedlá, venujme sa pohybovým aktivitám. Užitočná je aj pravidelná kontrola hladiny cholesterolu v krvi, krvného tlaku a telesnej váhy. K dobrej kondícii nášho srdca a ciev prospieva pravidelné užívanie bylinných výživových doplnkov Diochi. Venisfér, Levamin, Gerocel kvapky, kapsule Cytonic, Vista Clear a z čajov Citrus aurantium, Maytenus ilicifolia, ktoré energeticky podporujú naše srdce a kardiovaskulárny systém.

"Dobrý" a "zlý" cholesterol

Cholesterol spolu s triacylglycerolmi (TAG) sú najdôležitejšími lipidmi v tele. Tieto látky sú vo vode nerozpustné, ukladajú sa v tele a predstavujú zdroj energie. Cholesterol je základným stavebným materiálom pre bunkové membrány a tkanivá, tvoria sa z neho niektoré hormóny, vitamín D, žlčové kyseliny a je dôležitý pre činnosť pečene. Poznáme dva typy cholesterolu - jeden sa nachádza v ľudskom organizme, druhý v potrave živočíšneho pôvodu - mäso, mlieko, vajíčka. LDL v preklade znamená lipoproteín s nízkou hustotou a LDL častice majú za úlohu transportovať cholesterol do tkanív. Nadmerné hladiny týchto častíc v krvi spôsobujú ukladanie cholesterolu v cievnych stenách a vedú k rozvoju aterosklerózy. Preto sa LDL nazýva tiež "zlý" cholesterol a jeho hladina v krvi by mala byť čo najnižšia.

HDL je "dobrý" cholesterol a jeho častice transportujú nadbytočný cholesterol z tkanív do pečene, kde sa vylučuje do žlče a premieňa na žlčové kyseliny potrebné pri trávení tukov. Jeho hladina by mala byť v organizme čo najvyššia.

Nepodceňujme zápaly v tele

Srdcový infarkt bol pripisovaný zúženiu tepien v dôsledku postupného hromadenia zlého cholesterolu LDL na ich stenách. Neskôr sa však zistilo, že k infarktu dochádza aj u takmer polovice ľudí s normálnou hladinou cholesterolu LDL, konkrétne v dôsledku uvoľnenia usadenín v cievach. Vysvetlenie prinieslo objavenie súvislosti medzi uvoľňovaním usadenín a zápalovými procesmi v tele. Ďalšie výskumy dokázali existenciu nanobaktérií, ktoré prispievajú ku kôrnateniu ciev, spôsobujú ich kalcifikáciu a vytvára sa minerál nazývaný apatit. Podceňovať vznik chronického zápalu v tele sa nevypláca, v jeho pozadí sa po nejakom čase môže rozvinúť zložitejšie ochorenie. Zanášanie ciev cholesterolom, infarkt, mŕtvica, krehkosť kapilár, nedostatočné periférne prekrvenie, hemoroidy, zápaly ciev, bércove vredy, modriny a podliatiny sú alarmujúcim faktorom pre človeka. Nežiaducich látok v organizme sa môžeme účinne zbaviť detoxikáciou. Detoxikovaný organizmus je následne schopný regenerácie a harmonizácie a dochádza k celkovému posilneniu. Účinnú formu detoxikácie predstavujú bylinné extrakty, dostupné napríklad v podobe bioinformačných výživových doplnkov Diochi. V prípade regenerácie ciev, srdca, mozgu a krvi odporúčame výživový doplnok s obsahom Ginko biloba, pagaštanu konského a iných bylín - Venisfér, Gerocel kvapky, ktoré obsahujú bylinu Nigella sativa – Egypťania ju považovali za všeliek. Vista Clear vďaka obsahu brusnice čučoriedkovej udržiava správnu hladinu krvného cukru v organizme. Hamamel virgínsky zasa chráni pečeň a pomáha pri krvácajúcich hemoroidoch.

Hypertenzia, ateroskleróza, tromboflebitída

Pokiaľ cievami krv prúdi nerušene, je všetko v poriadku. Ak sa vnútorná stena ciev (endotel) naruší a stratí svoje vlastnosti, do steny sa ukladajú tuky a cieva začne zvnútra hrubnúť. V mieste poškodenia vzniká tukové ložisko, zápal a postupne jazva. Krvné doštičky sa lepia na stenu cievy a rastie zrazenina - trombus, ktorý je pre organizmus veľmi nebezpečný. Môže upchať cievy v srdci, mozgu, pľúcach a iných orgánoch. Rizikovými faktormi tromboflebitídy sú hlavne sedavé zamestnanie, tesné oblečenie dolných končatín, obezita, užívanie estrogénu, niektoré druhy rakoviny a dedičnosť. Hypertenzia je zvýšený krvný tlak, zanedbanie jeho liečby má za následok mnoho problémov. Príčina vzniku primárnej hypertenzie nie je známa a tvorí 90 - 95 % prípadov, za sekundárnu príčinu sa podpisujú ochorenia obličiek, endokrinného systému, cievneho a nervového systému, akútny stres, nadmerné užívanie alkoholu, užívanie niektorých liekov. Ateroskleróza je kôrnatenie ciev a na jej začiatku badáme len malé cievne zmeny. Keď sa endotel – vrstva buniek poškodí oxidačným stresom, nadmernou hladinou cholesterolu a cukru v krvi, stresom, zvýšeným krvným tlakom, vrstva hrubne. Ukladá sa tu tuk a vápnik, bunky nevládzu pracovať, rozpadajú sa, tvoria sa jazvy. Vtedy už hrozia závažné klinické komplikácie.

Výživa pre srdce

Čaj Citrus aurantium, chuťovo lahodný a obľúbený čaj, pomáha posilňovať srdce, normalizovať krvný tlak a lepší rast vlasov. Celkovo posilňuje obranyschopnosť vyčerpaného organizmu a používame ho pri rýchlejšom odbúravaní tuku a vody z tela pri redukčných diétach. Srdce a cievy posilňujeme aj ľanovým olejom, alebo dennodenným užívaním pomletých ľanových semienok. Okrem toho nezabúdajme na za studena lisované oleje, hnedú ryžu, pivovarské kvasnice, čerstvé ovocie a zeleninu, orechy, celozrné pečivo, avokádo, sóju, strukoviny. Pre špeciálnu podporu liečby hypertenzie a ochranu srdca odporúčame zvýšený prívod horčíka (magnézium), omega - 3 mastných kyselín, B - komplexu, zvlášť B 12 , vitamínu E a koenzýmu Q 10. Orechy kešu patria k najlepším potravinám s antioxidačným účinkom na srdce. Dajme si skontrolovať stav krčnej a hrudnej chrbtice, prospieva dostatočný spánok, úsmev na tvári a relaxačná pohybová aktivita.